Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Powiat Przyjazny Środowisku

Dbałość o ekologię jest jednym z ważniejszych zadań świadomych gmin.

Dbałość o ekologię jest jednym z ważniejszych zadań świadomych gmin. W 2006 roku, w Narodowym Konkursie Ekologicznym, Jaworzno otrzymało tytuł Gminy Przyjaznej Środowisku. Konkurs organizowany był pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Organizatorzy docenili przede wszystkim nasz „Program ograniczenia niskiej emisji na terenie miasta Jaworzna na lata 2004 – 2008”. Zgodnie z jego zapisami mieszkańcy Jaworzna, którzy zdecydowali, bądź zdecydują się zainstalować w swoich domach ekologiczne systemy grzewcze, mogą ubiegać się o jednorazową dopłatę w wysokości 17 proc. kosztów urządzeń (maksymalnie do 2000zł).

Nie mniej ważną kwestią ocenianą przez jury konkursy był efekt ekologiczny programu ograniczenia niskiej emisji. Realizacja Programu przyczyniła sie przede wszystkim do zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza.

Jury konkursu doceniło także wysiłki miasta związane z prowadzeniem edukacji ekologicznej. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa na przestrzeni ostatnich lat organizował wycieczki połączone z edukacją ekologiczną, realizował programy edukacyjne np. "Żyć w harmonii z przyrodą", "Ja i przyroda", "Rozpal niepokój o Ziemię", "Stop wypalaniu traw" czy projekt "Obserwacje ornitologiczne". Na terenie miasta prowadzona jest także zbiórka surowców wtórnych: zużytych baterii, tonerów, kardridży, butelek, makulatury, puszek aluminiowych, segregacja odpadów na terenie szkoły. Ponadto w ciągu ostatnich lat opracowano i wydano drukiem wiele pozycji książkowych oraz folderów poświeconych środowisku przyrodniczemu miasta.