Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

ECO-MIASTO 2018

ECO-MIASTO 2018.

ECO-MIASTO 2018

W organizowanym po raz piąty ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę, Jaworzno zdobyło I miejsce w kategorii: mobilność zrównoważona. Dzięki temu przez półtorej miesiąca nasze miasto testowało innowacyjny elektryczny samochód osobowy Renault ZOE. 22 lutego 2018 r. prezydent Paweł Silbert odebrał kluczyki do pojazdu, który następnie wykorzystano do EKO Patroli prowadzonych przez służby miejskie.

W ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO Jury doceniło zaangażowanie Jaworzna w elektromobilność, a także projekt pierwszej w Polsce bezkolizyjnej Velostrady. Kolejne autobusy elektryczne wyjeżdżają na trasy, powstają nowe punkty ładowania, pracujemy nad wdrożeniem do ruchu autonomicznych pojazdów, elementy infrastruktury rowerowej i rekreacyjnej wypełniają krajobraz miasta - oczywiście to tylko wycinek naszej pracy nad zrównoważoną mobilnością.

- Zwycięstwo w konkursie ECO Miasto przyniosło nam możliwość przetestowania elektrycznego samochodu Renault ZOE. Przeznaczenie tego samochodu na potrzeby Ekopatrolu Straży Miejskiej jest oczywiste. Dzięki codziennej eksploatacji zdobyliśmy wiedzę o możliwościach pojazdu - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Renault ZOE - w 100 proc. elektryczny, innowacyjny samochód osobowy - dzięki ponad 60 patentom wykorzystanym w czasie projektowania, Renault ZOE uosabia zaawansowaną technologię elektryczną. Nowy akumulator Z.E.40 Renault ZOE pozwala na przejechanie 400 km NEDC*, czyli 300 km w rzeczywistości, bez konieczności ładowania oraz zwiększania jego wymiarów.

Samochód Renault ZOE trafił na testy do Jaworzna na okres od 22 lutego br. do 13 kwietnia i był wykorzystywany do EKO Patroli prowadzonych przez służby miejskie - Straż Miejską m.in. do kontrolowania stanowisk kontenerowych w osiedlach, do dojazdu w okolice miejsc dzikich wysypisk, a także do prowadzenia działań anty smogowych - dojazd na miejsca zgłoszeń spalania śmieci i tworzenia się dymu. Służbom ochrony środowiska posłużył do dojazdu na kontrole drzewostanu i przedsiębiorstw w zakresie ekologii.