Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

O chomiku

10 rzeczy, które warto wiedzieć o chomiku europejskim:

  1. Chomik europejski (Cricetus cricetus) jest gryzoniem, czyli należy do rzędu ssaków o naukowej nazwie Rodentia, do którego należą też np. myszy, bobry, wiewiórki, susły…
  2. Jest największym przedstawicielem chomików żyjących w Palearktyce. Osiąga do 30 cm długości i do 1 kg masy.
  3. Jego cechą charakterystyczną są m.in. torby policzkowe, w których przenosi pokarm. Ma też wyjątkowe ubarwienie futra: na policzkach i po bokach ciała występują białe lub żółte plamy, a brzuch jest jednolicie czarny, co jest rzadko spotykane wśród ssaków.
  4. W stanie dzikim dożywa 4 lat, natomiast w niewoli – ok. 6 lat.
  5. Wykazuje aktywność sezonową – trwa ona od marca do połowy listopada. W pozostałym okresie chomik zapada w sen zimowy (hibernuje).
  6. Potomstwo może mieć do 3 razy w roku, jednak w ostatnich latach obserwuje się znaczny spadek liczby miotów (do 1 lub 2) oraz urodzonych młodych (zwykle 6-10 w miocie).
  7. Dieta chomika europejskiego jest urozmaicona i zmienia się w sezonie. Wysoki udział w jego pokarmie mają rośliny uprawne. W jego diecie występuje również pokarm zwierzęcy.
  8. Gromadzi pokarm w norach (średnio od 2 do 3 kg), więc przy wysokich zagęszczeniach populacji może potencjalnie powodować znaczące szkody na polach uprawnych.
  9. Ma licznych wrogów. Polują na niego sowy i ptaki szponiaste oraz ssaki (lis, gronostaj, łasica, tchórz, borsuk), a także zwierzęta udomowione (psy i koty). Na niektórych obszarach duże zagrożenie mogą też stanowić szczury.
  10. Częstą przyczyną śmierci chomików bywa również niewybudzanie się z hibernacji (w wyniku wycieńczenia) oraz celowe zabijanie przez ludzi, a także śmiertelność na drogach.