Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wyścig Kolarski "Solidarności" ponownie w Jaworznie!

3 września 2020, 09:42

Wyścig Kolarski Solidarności ponownie w Jaworznie!

Wyścig Kolarski "Solidarności" ponownie w Jaworznie!

Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków wraca do Jaworzna. W piątek, 11 września, jaworznicki Rynek około godziny 18.15 zamieni się w metę trzeciego etapu 31. edycji tych kolarskich zmagań. Zawodnicy wystartują z Suchej Beskidzkiej i dotrą do naszego miasta około godz. 17.45, wjeżdżając od strony Imielina w kierunku Rynku i wykonując dodatkowe okrążenie wokół Śródmieścia.

Z powodu pandemii wyścig przeprowadzony zostanie bez udziału publiczności i bez dodatkowych atrakcji towarzyszących zwykle kolarskiemu świętu. Na mecie nie będzie strefy kibica. Organizatorzy apelują o rozważne kibicowanie - zarówno w okolicach Rynku, jak i na trasie - zachowanie obowiązujących rygorów sanitarnych a zwłaszcza utrzymywanie dystansu społecznego.

Peleton wjedzie do naszego miasta od strony Imielina ok. godz. 17:50. Przejedzie ulicami Celników, Sulińskiego, Chopina, Piaskową, Moniuszki, Kolejową, Grunwaldzką i Pocztową. Kolarze nie zatrzymają się jednak na Rynku, ale zrobią jeszcze dodatkowe okrążenie po okolicach Śródmieścia (ul. Słowackiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, Podwale, Bogusławskiego, Piekarską, Grunwaldzką i Pocztową), by ostatecznie zakończyć wyścig na głównym jaworznickim placu ok. godz. 18:15. Następnie odbędzie się dekoracja zwycięzców.

W związku z imprezą wystąpią utrudnienia w ruchu. Już od samego rana niedostępne dla samochodów będą ulice Pocztowa, Zielona, Narutowicza. Wzdłuż dodatkowych okrążeń wokół Śródmieścia (mapa poniżej) będzie obowiązywał zakaz parkowania, a mieszkańców uprasza się o nie pozostawianie samochodów przy ulicach objętych trasą wyścigu. Ruch na całej trasie peletonu zostanie wstrzymany ok. godz. 17.15.

Stosowne informacje o trasie wyścigu i utrudnieniach znajdą się m.in. w witrynach przystankowych, internecie na stronach: www.um.jaworzno.pl; www.pkm.jaworzno.pl; mediach społecznościowych oraz prasie.
Służby mundurowe zabezpieczające trasę wyścigu, proszą o bezwzględne stosowanie się do poleceń i komunikatów. Trasa przez Jaworzno przebiega przez wiele osiedli mieszkaniowych, dlatego też w dniu 11 września 2020 r. ważne dla mieszkańców będzie zaplanowanie podróży pomiędzy godziną 17:00 a 18:30, tak by nieświadomie nie stworzyć zagrożenia dla kolarzy.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków przejeżdżał już przez nasze miasto trzykrotnie: w latach 2013, 2015 i 2018. Ostatnim razem w Jaworznie zlokalizowana była meta czwartego, najdłuższego (niemal dwustukilometrowego) etapu wyścigu. Po wycieńczającej walce na wymagającej trasie w zmiennych warunkach pogodowych pierwszy na metę dotarł wtedy Alfan De Decker z grupy Lotto Soudal U23. Na drugim miejscu znalazł się Belg Johim Ariesen (Metec), a za nim na metę wjechał Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R).

Kolarze wystartują 9 września z Niska w woj. podkarpackim i będą ścigać się do Sędziszowa Małopolskiego. W pierwszym etapie pokonają 172,9 km. Następnego dnia wyścig przeniesie się do Krosna. Stamtąd sportowcy popędzą do Nowego Sącza. Trasa będzie krótsza o 2,5 km od poprzedniej. W ramach etapu Sucha Beskidzka-Jaworzno kolarze będą mieli do przebycia ok. 170 km. W czwartym, ostatnim dniu zawodów pokonają natomiast 200 km z Kielc do Łodzi.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków to druga pod względem rangi impreza kolarska w Polsce. Tegoroczna edycja, ze względu na stan pandemii, z pewnością będzie wyjątkowa, jednak organizatorzy wyrażają nadzieję, że zarówno poziom przygotowania zawodów, jak i poziom sportowy będą ponownie na najwyższym poziomie.

Wydarzeniu patronują Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Jaworzna Paweł Silbert (który znalazł się w Komitecie Honorowym wyścigu) i Polski Komitet Olimpijski. Tegoroczna edycja jest dedykowana dwóm ważnym jubileuszom, 40-leciu NSZZ "Solidarność" i setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Kolarskie emocje również dla najmłodszych

Tegorocznym zmaganiom zawodników w 31. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim "Solidarności" i Olimpijczyków towarzyszyć będą zawody dla młodych amatorów dwóch kółek. W piątek, 11 września o godz. 16.30 odbędzie się w naszym mieście 12. Mini Wyścig Kolarski "Solidarności".

Zawody przeznaczone są dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych (mieszczących się w województwach, przez które przebiega trasa 31. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim "Solidarności" i Olimpijczyków) i Uczniowskich Klubów Sportowych. Młodzi zawodnicy będą podzieleni na 4 kategorie wiekowe: do 5 lat; od 6 do 8 lat; od 9 do 10 lat oraz od 11 do 12 lat. Każda z kategorii rozegra zawody na innym dystansie (od 200 do 1600 metrów). W poszczególnych kategoriach prowadzone będą odrębne klasyfikacje dla dziewcząt i chłopców.

Zawodnicy mogą się zgłaszać do 6 września, albo przyjść z wypełnionym formularzem w dniu wyścigu. W tym celu należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie www.wyscig.com.pl i wysłać go na adres: wyscig.solidarnosci@gmail.com lub faksem na numer: 42 677 26 06. Młodzi kolarze, żeby wziąć udział w wyścigu, muszą mieć zgodę rodziców lub opiekunów. Muszą też podczas zawodów nosić kask. Każdy z zawodników otrzyma dyplom potwierdzający uczestnictwo w imprezie, a troje najlepszych dziewcząt i chłopców w każdej z kategorii otrzyma nagrody rzeczowe.

W naszym mieście trasa wyścigu będzie przebiegała wzdłuż ulicy Pocztowej oraz Rynku. Poszczególne kategorie wiekowe będą startować po sobie, a około godziny 17.30 planowane jest rozpoczęcie ceremonii dekoracji.

Obrazek