Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Obchody pięciolecia GEOsfery

12 lipca 2019, 13:52

fot. UM Jaworzno

fot. UM Jaworzno

Przedstawiciele władz miasta i województwa, naukowcy i partnerzy Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera gościli na konferencji podsumowującej pięciolecie działania tego wyjątkowego miejsca w piątek, 12 lipca.

Spotkanie rozpoczęły podziękowania i życzenia dla pracowników ośrodka. Na początku głos zabrała Monika Bryl, zastępca prezydenta Jaworzna.

- Kiedy rozpoczęły się prace rewitalizacyjne na terenie byłego kamieniołomu mogliśmy przypuszczać, że pomysł urządzenia tam ośrodka edukacyjnego będzie trafiony, jednak chyba nikt nie spodziewał się, że GEOsfera stanie się aż takim hitem - przyznała wiceprezydent.

Dodała też, że wielki sukces ośrodka nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie i wielka pasja pracujących tam osób, z Agnieszką Chećko, geologiem powiatowym i dyrektorem GEOsfery na czele. Projekt rzeczywiście okazał się bardzo trafiony i dziś jest jedną z ważniejszych wizytówek naszego miasta. Potwierdzają to statystyki. Ośrodek może pochwalić się ponad 125 tysiącami odwiedzających w ubiegłym roku oraz ponad 9 tysiącami dzieci, biorących udział w warsztatach i zajęciach na terenie GEOsfery. To liczby wielokrotnie większe, niż były zakładane na etapie tworzenia projektu. Jak podkreślała w swojej prelekcji Agnieszka Chećko, ośrodek świetnie pokazuje zależności pomiędzy różnymi dziedzinami nauk, przede wszystkim geologią i biologią. To też miejsce, w którym możemy poznać fascynujące historie sprzed 250 milionów lat, a jednocześnie dostrzec świetne walory krajobrazowe i przyrodnicze tej okolicy.

Konferencja była tylko jednym z punktów obchodów pięciolecia ośrodka. W czwartek w GEOsferze pojawił się Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na sobotę, 13 lipca zaplanowano natomiast rodzinny piknik, na który przygotowano mnóstwo atrakcji. Do „urodzinowych” obchodów dołączy też ekipa Polskiego Radia Katowice, na którego antenie będzie można śledzić relacje z jutrzejszych wydarzeń.

Szczegółowy harmonogram sobotnich obchodów:

15:00 - 16:30 - Warsztaty z robotyki. Dzieci w wieku 5-9 lat. Robo Studio.

15:00 - 19:00 - Eko-art. Katarzyna Pokuta oraz Julita Jankowska-Barrot

15:00 - 19:00 - Stanowisko geologiczne - Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy

15:00 - 19:00 - Stowarzyszenie w Kręgu Formy - zajęcia sportowe.

15:00 - 19:00 - Wystawa prac rzeźbiarskich - UMCS Lublin

15:00 - 19:00 - Pokazy fizyczne. Jerzy Kubacki. Uniwersytet Śląski w Katowicach

15:00 - 19:00 - Zawody łucznicze - Akademia Pływania.

15:00 - 19:00 - Wystawa prac konkursowych. Wydział Architektury PŚ. "Projekt Prochownia".

16:00 - Geologiczna Gra Terenowa. Start: 16:00. Rejestracja drużyn: od 15:00.

16:30 - 18:00 - Warsztaty z robotyki. Dzieci w wieku 5-9 lat. Robo Studio.

Dodatkowo na terenie GEOsfery odbędzie się bezpłatny trening, który poprowadzi trener zespołu Be Active Ewy Chodakowskiej - Daniel Żołek.

Harmonogram poniżej:

15:00 - Rozgrzewka z Dagmarą Chmielewską - DagMama

15:30 - GOŚĆ SPECJALNY - Daniel Żołek poprowadzi trening główny

16:20 - Występ taneczny - Alicja Twaróg i Mateusz Kumala

16:30 - Losowanie nagród

16:50 - Wspólne zdjęcia

Serdecznie zapraszamy!


 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek