Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Tour de Pologne w Jaworznie już 7 sierpnia!

3 sierpnia 2018, 11:54

Tour de Pologne w Jaworznie już 7 sierpnia!

Tour de Pologne w Jaworznie już 7 sierpnia!

Jaworzno po raz kolejny w tym roku stanie się areną największego kolarskiego wydarzenia w Polsce! We wtorek, 7 sierpnia najlepsi kolarze rozpoczną w naszym mieście IV etap 75. wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa edycja jednego z największych i najpopularniejszych wyścigów kolarskich w Europie i na świecie.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne jest szczególna, z wielu względów jedna z najważniejszych w historii. Przed nami 90-lecie narodowego wyścigu, który po raz 25. zorganizuje Lang Team. Kolarze będą rywalizować w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 75. Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości będzie się odbywał pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

- Jestem bardzo wzruszony. Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule.  Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona największych wyścigów świata, przyciąga najlepszych kolarzy i kreuje gwiazdy. Każdy dołożył cegiełkę do naszego narodowego wyścigu - mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne. - Życzylibyśmy sobie, żeby z każdym partnerem współpracowało się tak przyjemnie jak z Jaworznem. Tę imprezę robimy przede wszystkim dla kibiców. Tour to od wielu lat "kolarska Liga Mistrzów". Skoro mamy najlepszych na świecie aktorów na rowerach, to potrzebna jest im także scena z najwyższej półki. W taki scenariusz Jaworzno wpisuje się doskonale - dodaje Czesław Lang.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków - Kraków, drugi Tarnowskie Góry - Katowice oraz trzeci Stadion Śląski Chorzów - Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton prze-jedzie z Jaworzna do Szczyrku.

- To właśnie startem z jaworznickiego Rynku, kolarze rozpoczną górski maraton - jeden z najtrudniejszych etapów w całym wyścigu. Po wyjeździe z Jaworzna górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Kolarska liga mistrzów w Jaworznie - to ogromne wydarzenie sportowe i promocyjne dla miasta. Jesteśmy sprawdzonym partnerem dla Lang Teamu i cieszę się, że możemy gościć w Jaworznie tak znakomitą imprezę. Serdecznie zapraszam mieszkańców do wspólnego kibicowania!

W tym roku Jaworzno ma szansę zostać najpiękniejszym miastem startowym 75. Tour de Pologne. Zwycięstwo mogą zagwarantować nie tylko najciekawsze dekoracje, ale również najlepiej przebrani kibice. Tak ozdoby, jak i przebrania powinny zawierać elementy kojarzące się z Polską oraz kolarstwem.

- W Jaworznie nigdy nie brakowało pozytywnej energii, także tej, która powstaje w sercach pasjonatów sportu. Jesteśmy miastem, które lubi i potrafi kulturalnie kibicować oraz wspólnie się cieszyć z sukcesów i godzić z goryczą porażki. Za przykład niech posłuży mundialowa strefa kibica na rynku, która przyciągała jaworznian do samego finału i w której wszyscy na równi entuzjazmowali się piłką nożną. Co prawda mistrzostwa już za nami, ale to nie oznacza, że miłośnicy sportu nie będą mieli atrakcyjnych wakacji - mówi prezydent Paweł Silbert. - Już 7 sierpnia w Jaworznie będziemy gościć 75. Tour de Pologne. Nasz rynek ponownie zamieni się w punkt startowy, z którego zawodnicy wyruszą na najtrudniejszą trasę, czyli IV etap - wyścig przez góry z metą w Szczyrku. Zachęcam miłośników kolarstwa, by, gdzie to możliwe, udekorowali trasę przejazdu ozdobami, które łączą się z naszą ojczyzną, z kolarstwem i - oczywiście - z Jaworznem. Warto także postarać się, by duch kibicowania znalazł swe odzwierciedlenie w ubiorze, gdyż i dekoracje miejskie, i strój dopingujących mieszkańców będą brane pod uwagę w konkursie na najpiękniejsze miasto Tour de Pologne. Wszyscy wiemy, że Jaworzno jest pełne urody, więc potwierdźmy to wspólnie, wygrywając ten konkurs! Bądźmy dumni z Jaworzna!

W  konkursie na "Najpiękniejsze Miasto Tour de Pologne" nagrodę odbierze "Miasto startowe", "Miasto etapowe" oraz "Miasto premii". Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma przechodni Puchar Tour de Pologne wręczony podczas specjalnej konferencji prasowej. A puchar jest absolutnie wyjątkowy, bo stworzony m.in. z oryginalnych części rowerowych. Każdy z nich ma też wmontowany mini-komputer.

Dlatego już od godzin porannych na Rynku będzie można przeżywać kolarskie emocje! Zapraszamy mieszkańców na  godzinę 11.00, by wspólnie obserwować najlepszych kolarzy świata i odliczać czas do ich startu - ten nastąpi o godzinie 12:00.

UTRUDNIENIA  W RUCHU I KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Aby zawodnikom i kibicom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, niektóre ulice zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Najwięcej utrudnień przewidziano w okolicach samego Rynku oraz na ulicach: Pocztowej i Narutowicza. Nie obejdzie się bez chwilowych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i ruchu drogowym, warto w tym czasie stosować się do poleceń służb.

Z płyty Rynku Głównego w Jaworznie o godzinie 12:00 nastąpi Start Honorowy do IV etapu wyścigu i będzie przebiegał ulicami: Pocztową - Grunwaldzką - Królowej Jadwigi - Św. Wojciecha - Obrońców Poczty Gdańskiej - Słowackiego - Rynek - Pocztową - Grunwaldzką - Kolejową - Leśną - Stanisława Moniuszki - aleją Józefa Piłsudskiego (gdzie rozpocznie się tzw. start ostry) - Grunwaldzką - Wojska Polskiego - Wysoki Brzeg - wjazd do Mysłowic ul. Chrzanowską.

Pierwsze ograniczenia w ruchu będą wprowadzone w nocy z 6 na 7 sierpnia (poniedziałek / wtorek). Na ul. Pocztowej i Narutowicza będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania. Wyłączone będą również parkingi przy ww. ulicach. We wtorek, tj. 7 sierpnia - w dniu wyścigu, ul. Pocztowa będzie całkowicie wyłączona z ruchu, a zakaz parkowania będzie obowiązywał wzdłuż ul. Obrońców Poczty Gdańskiej i wzdłuż ul. Słowackiego. Ulica Narutowicza zostanie wyłączona z ruchu od godziny 6:00 do 13:00 od ul. Zagłoby w kierunku ul. Pocztowej, wyłączenie dla ruchu i parkowania nastąpi również na samej ul. Pocztowej.

Możliwe są także utrudnienia w komunikacji miejskiej na trasie przejazdu kolarzy. Czasowych utrudnień należy spodziewać się na całej trasie wyścigu oraz drogach krzyżujących się z trasą peletonu. Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej przy al. Piłsudskiego w godzinach od 11:30 do 12:30 mogą spodziewać się utrudnień w wyjeździe z osiedlowych uliczek i wjazdach na parkingi w związku z czasowym zamknięciem Alei dla ruchu samochodowego. Ruchem będą kierować uprawnione służby. Wszystkie niedogodności potrwają do ok. godz. 13:00 (do czasu opuszczenia przez kolarzy granic Jaworzna).

Obrazek