Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

W sierpniu nadjedzie jubileuszowy 75. Tour de Pologne!

20 lipca 2018, 12:21

W sierpniu nadjedzie jubileuszowy 75. Tour de Pologne!

W sierpniu nadjedzie jubileuszowy 75. Tour de Pologne!

Jaworzno po raz kolejny stanie się w tym roku areną największego kolarskiego wydarzenia w Polsce! We wtorek, 7 sierpnia najlepsi kolarze rozpoczną w naszym mieście IV etap 75. wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa edycja jednego z największych i najpopularniejszych wyścigów kolarskich w Europie i na świecie.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne jest szczególna, z wielu względów jedna z najważniejszych w historii. Przed nami 90-lecie narodowego wyścigu, który po raz 25. zorganizuje Lang Team. Kolarze będą rywalizować w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 75. Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości będzie się odbywał pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

- Jestem bardzo wzruszony. Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule.  Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona największych wyścigów świata, przyciąga najlepszych kolarzy i kreuje gwiazdy. Każdy dołożył cegiełkę do naszego narodowego wyścigu - mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne. - Życzylibyśmy sobie, żeby z każdym partnerem współpracowało się tak przyjemnie jak z Jaworznem. Tę imprezę robimy przede wszystkim dla kibiców. Tour to od wielu lat "kolarska Liga Mistrzów". Skoro mamy najlepszych na świecie aktorów na rowerach, to potrzebna jest im także scena z najwyższej półki. W taki scenariusz Jaworzno wpisuje się doskonale - dodaje Czesław Lang.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków - Kraków, drugi Tarnowskie Góry - Katowice oraz trzeci Stadion Śląski Chorzów - Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku.

- To właśnie startem z jaworznickiego Rynku, kolarze rozpoczną górski maraton - jeden z najtrudniejszych etapów w całym wyścigu. Po wyjeździe z Jaworzna górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Kolarska liga mistrzów w Jaworznie - to ogromne wydarzenie sportowe i promocyjne dla miasta. Jesteśmy sprawdzonym partnerem dla Lang Teamu i cieszę się, że możemy gościć w Jaworznie tak znakomitą imprezę. Serdecznie zapraszam mieszkańców do wspólnego kibicowania!

W tym roku Jaworzno ma szansę zostać najpiękniejszym miastem startowym 75. Tour de Pologne. Zwycięstwo mogą zagwarantować nie tylko najciekawsze dekoracje, ale również najlepiej przebrani kibice. Tak ozdoby, jak i przebrania powinny zawierać elementy kojarzące się z Polską oraz kolarstwem.

W  konkursie na "Najpiękniejsze Miasto Tour de Pologne" nagrodę odbierze "Miasto startowe", "Miasto etapowe" oraz "Miasto premii". Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma przechodni Puchar Tour de Pologne wręczony podczas specjalnej konferencji prasowej. A puchar jest absolutnie wyjątkowy, bo stworzony m.in. z oryginalnych części rowerowych. Każdy z nich ma też wmontowany minikomputer.

Dlatego już od godzin porannych na Rynku będzie można przeżywać kolarskie emocje! Zapraszamy mieszkańców na  godzinę 11.00, by wspólnie obserwować najlepszych kolarzy świata i odliczać czas do ich startu - ten nastąpi o godzinie 12:00.

Aby zawodnikom i kibicom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, niektóre ulice zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Najwięcej utrudnień przewidziano w okolicach samego Rynku oraz na ulicach: Pocztowej i Narutowicza. Nie obejdzie się bez chwilowych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i ruchu drogowym, warto w tym czasie stosować się do poleceń służb. Miasto wkrótce rozpocznie szeroką akcję informacyjną o możliwych utrudnieniach na jaworznickiej trasie Tour de Pologne.

Więcej informacji na www.tourdepologne.pl

Obrazek