Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pierwsze kolarskie emocje za nami

9 lipca 2018, 14:22

Pierwsze kolarskie emocje za nami

Pierwsze kolarskie emocje za nami

Zmienna pogoda, prawie 200 km trudnej, górzystej trasy, niesamowite emocje na finiszu etapu i jaworzniccy kibice witający na mecie zawodników czwartego etapu 29. Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków. W miniony piątek, 6 lipca nasze miasto gościło pierwszą dużą imprezę kolarską tego lata, kolejna już za miesiąc.

W Jaworznie zameldowała się kolarska elita, startująca na co dzień w polskim cyklu wyścigowym ProLiga oraz kontynentalnym UCI Europe Tour. W naszym mieście zorganizowana była meta 4. etapu 29. Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków, dlatego też peleton nie tylko przejechał ulicami naszego miasta, ale także tutaj odbyła się dekoracja najlepszych zawodników, dzięki czemu kibice mogli z bliska zobaczyć najlepszych kolarzy i zajrzeć nieco za kulisy organizacji tak dużej imprezy sportowej.

Sportowe emocje zaczęły się już o godz. 17.00, kiedy na starcie 10. Mini Wyścigu "Solidarności" stanęli najmłodsi. Był to jednak tylko przedsmak prawdziwych emocji. Peleton zawodowców pojawił się w Jaworznie po godzinie 18.00, by zakończyć 4. etap wyścigu. Gdy kolarze pojawili się na mecie emocje sięgnęły zenitu, a finiszujących zawodników głośno dopingowali jaworzniccy kibice, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz miasta.

Oprócz mieszkańców, sportowym zmaganiom przyglądali się m.in. prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, Poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki, a także Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność wraz z wiceprzewodniczącym Bogdanem Bisiem oraz Waldemar Sopata - przewodniczący sekcji terenowej NSZZ Solidarność w Jaworznie.

Alfan De Decker z grupy Lotto Soudal U23 wygrał czwarty - najdłuższy etap (197,9 km) 29. Wyścigu Solidarności Olimpijczyków, w trakcie którego kolarze pokonali góry, upał i ulewy. Temperatura w krótkim czasie spadła o ponad dziesięć stopni Celsjusza.

Zawodnicy walczyli, uciekali, ale mimo wielu akcji na metę przyjechał peleton, choć w niepełnym składzie, bo nie wszyscy wytrzymali trudy walki. Najbardziej spektakularną akcję przeprowadził Artur Detko z grupy Domin Sport i Rosjanin Anton Worobiew (Gazprom Rusvelo). Przeciwko dwójce kolarzy był cały peleton, ale przede wszystkim tempo nadawała grupa lidera. Po 100-kilometrach przed Jaworznem peleton dopadł śmiałków, ale był już mocno podzielony.

Na ostatnich metrach zaatakował Belg Johim Ariesen (Metec), a za nim pojechał lider Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R). Wyprzedził ich na finiszu Belg De Decker, który triumfował w tym roku po raz drugi.

***

29. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków to nie jedyna w tym roku kolarska impreza w Jaworznie. Nasze miasto po raz kolejny stanie się areną największego kolarskiego wydarzenia w Polsce! 7 sierpnia najlepsi kolarze rozpoczną w naszym mieście IV etap 75. wyścigu Tour de Pologne.

Tegoroczna edycja odbywać się będzie w dniach 4-10 sierpnia, a trasa wyścigu w większości przebiegać będzie w większości po terenie województwa śląskiego. W Jaworznie planowany jest start etapu IV, którego finisz będzie miał miejsce w Szczyrku. Więcej informacji już wkrótce.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek