Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Tour de Pologne w Jaworznie 7 sierpnia!

21 maja 2018, 15:15

fot. tourdepologne.pl/michałkapusta

fot. tourdepologne.pl/michałkapusta

W przepięknej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się w piątkowy wieczór uroczysta prezentacja 75. Tour de Pologne UCI World Tour - Narodowego Wyścigu Niepodległości. Zebrani goście poznali trasę tegorocznego wyścigu, który rozpocznie się 4 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. W spotkaniu wziął udział zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek.

- Jestem bardzo wzruszony. Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule.  Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona największych wyścigów świata, przyciąga najlepszych kolarzy i kreuje gwiazdy. Każdy dołożył cegiełkę do naszego narodowego wyścigu - mówił podczas prezentacji Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków Rynek Główny - Kraków, drugi Tarnowskie Góry - Katowice oraz trzeci Stadion Śląski - Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku. I ta górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca. Kolejne etapy także będą obfitowały w trudne podjazdy. Piąty etap poprowadzi z Kopalni Soli "Wieliczka" do Bielska-Białej, szósty z Zakopanego do słowackiego Popradu, a finałowy królewski etap zostanie rozegrany na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

- Bycie po raz kolejny częścią tak dużego wydarzenia oraz przygotowanie samego przejazdu wyścigu tej klasy przez miasto to ogromne przedsięwzięcie. Jednocześnie możliwość bezpośredniego udziału w 75. edycji Tour de Pologne jest warte wspólnej pracy i zaangażowania, które poprzedza start peletonu. Bardzo się cieszę, iż Dyrektor Czesław Lang i cały zespół Lang Team dostrzega, że Jaworzno dobrze się w tej roli spisuje - podkreśla Paweł Silbert, Prezydent Miasta. - Już dzisiaj serdecznie zapraszam i zachęcam wszystkich mieszkańców Jaworzna do kibicowania i przyglądania się kolarskim zmaganiom 7 sierpnia na płycie Rynku.

Prezentacja Tour de Pologne odbyła się na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Goście prezentacji mieli możliwość zobaczenia specjalnego mappingu 90 lat Tour de Pologne, który w efektowny sposób przedstawił zebranym najważniejsze wydarzenia z historii wyścigu i kolarstwa.

Prezentacja Tour de Pologne była częścią Wielkiego Warszawskiego Weekendu Rowerowego. W ramach tego wydarzenia w sobotę odbyła się Vienna Life Lang Team Maraton Rowerowy oraz Wyścig o Puchar Ministra Sportu i Turystyki, a w niedzielę szosowy Lang Team Race. W czasie całego weekendu, na który przypadła Noc Muzeów, wszyscy chętni mogli zwiedzić mobilne muzeum Tour de Pologne, które jest częścią Roadshow 90 lat Tour de Pologne.

- Tour de Pologne to esencja sportu. Jest wyczyn na najwyższym światowym poziomie, nacisk na fundamenty, poprzez wyścigi kolarskie dzieci i młodzieży wokół Tour de Pologne, a także promocja kolarstwa poprzez sport powszechny. Do tego dochodzi promocja Polski na całym świecie - mówił obecny na prezentacji Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

75. Tour de Pologne UCI World Tour - Narodowy Wyścig Niepodległości 4-10 sierpnia:

  • 1 etap: Kraków Rynek Główny - Kraków, 132 km;
  • 2 etap: Tarnowskie Góry - Katowice, 156 km;
  • 3 etap: Stadion Śląski - Zabrze, 140 km;
  • 4 etap: Jaworzno - Szczyrk, 179 km;
  • 5 etap: Kopalnia Soli "Wieliczka" - Bielsko-Biała, 152 km;
  • 6 etap: Zakopane - Poprad, 180 km;
  • 7 etap: BUKOVINA Resort - Bukowina Tatrzańska, 136 km.
ObrazekObrazek