Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Tour de Pologne w Jaworznie 7 sierpnia!

26 marca 2018, 10:34

fot. MCKiS Jaworzno

fot. MCKiS Jaworzno

Otwarcie Interaktywnego Muzeum Tour de Pologne, wyścigi kolarskie dla dzieci i amatorów, napędzana siłą mięśni rowerowa makieta to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Bike Expo. Dla nas najważniejszym elementem sobotniej wizyty na Stadionie Narodowym w Warszawie było jednak podpisanie porozumienia na jaworznicki start 4. etapu tegorocznego Tour de Pologne. Kolarskie emocje w Jaworznie już w sierpniu!

W tym roku IV etap tego prestiżowego wyścigu wystartuje z Jaworzna! Meta tego etapu będzie w Szczyrku. W minioną sobotę, 24 marca na Stadionie Narodowym w Warszawie zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek podpisał porozumienie w tej sprawie.

- To wyjątkowy rok dla Tour de Pologne. Wyścig obchodzi 90-lecie, w tym roku odbędzie się 75 edycja. Chcemy razem świętować rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarze również włączali się do walki o wolność, o czym można przekonać się, zwiedzając pierwsze na świecie mobilne muzeum poświęcone naszej dyscyplinie - mówi Czesław Lang, który od ćwierćwiecza odpowiada za organizację największej corocznej imprezy sportowej w naszym kraju.

Tour de Pologne zawsze dbał o historyczną pamięć i włączał się w uroczystości upamiętniające najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Tylko w ostatnich latach wyścig obchodził rok Chopinowski, rocznicę wyzwolenia Auschwitz, rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jubileuszowy, 70. Tour de Pologne UCI wiódł szlakami Jana Pawła II i słowami polskiego hymnu "z ziemi włoskiej do Polski", a w roku 2014 wyścigu włączył się w obchody 25-lecia wolnej Polski. W 2016 roku wyścig rozpoczął się w Radzyminie, w miejscu w którym rozegrała się jedna z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Ważną rolę odegrali w niej członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek