Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wyścig, którego nie można się doczekać!

20 lipca 2017, 10:15

Wyścig, którego nie można się doczekać!

Wyścig, którego nie można się doczekać!

Jaworzno po raz kolejny stanie się w tym roku areną największego kolarskiego wydarzenia w Polsce! W poniedziałek - 31 lipca - najlepsi kolarze rozpoczną w naszym mieście III etap 74. wyścigu Tour de Pologne. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie wyścigiem oraz energię, z jaką kibice wspierali kolarzy startujących w jego poprzednich edycjach, możemy spodziewać się naprawdę wyjątkowego wydarzenia!

Uczestnicy 74. edycji Tour de Pologne zmierzą się na dystansie, który liczyć będzie w sumie 1144 kilometry. Przed nimi do pokonania ponad 500 miejscowości. Wyścig wystartuje z Krakowa, a zakończy się w Bukowinie Tatrzańskiej. W tegorocznej edycji naszego narodowego wyścigu każdy zespół składać się będzie z siedmiu, a nie jak to do tej pory było – ośmiu zawodników. Wskutek tej decyzji, 29 lipca na starcie w Krakowie stanie 154 kolarzy z 22 ekip (18 drużyn Pro Tour i 4 z dzikimi kartami).

- Życzylibyśmy sobie, żeby z każdym partnerem współpracowało się tak przyjemnie jak z Jaworznem. Byliśmy z Tour de Pologne w mieście już dwa lata temu. Atmosfera dla wyścigu była niesamowita i już wtedy zauważyliśmy, że odbiór przez mieszkańców jest fantastyczny - mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. - Tę imprezę robimy przede wszystkim dla kibiców. Tour to od wielu lat "kolarska Liga Mistrzów". Skoro mamy najlepszych na świecie aktorów na rowerach, to potrzebna jest im także scena z najwyższej półki. W taki scenariusz Jaworzno wpisuje się doskonale.

Trasa 74. Tour de Pologne UCI World Tour:

 • 29 lipca - Etap I: Kraków - Kraków 137 km
 • 30 lipca - Etap II: Tarnowskie Góry - Katowice 142 km
 • 31 lipca - Etap III: Jaworzno - Szczyrk 161 km

Rozpoczynamy od godzin południowych na jaworznickim Rynku! Będzie okazja do przeżywania wspólnych emocji z najlepszymi kolarzami na świecie. Start zaplanowano na godz. 14.00:

 • 1 sierpnia - Etap IV: Zawiercie - Zabrze 238 km
 • 2 sierpnia - Etap V: Olimp Nagawczyna - Rzeszów 130 km dystansie, który liczyć będzie w sumie 1144 kilometry
 • 3 sierpnia - Etap VI: Kopalnia Soli "Wieliczka" - Zakopane 199 km
 • 4 sierpnia - Etap VII: Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska 132 km

Jaworzno gospodarzem III etapu

Nasze miasto po roku przerwy wraca do peletonu Tour de Pologne. Zawodnicy rozpoczną wyścig z Rynku o godz. 14.00, po czym przejadą rundę wokół centrum miasta, aby następnie wyruszyć prosto do Szczyrku, czyli miejsca wieńczącego ukończenie trzeciego etapu wyścigu 74. Tour de Pologne. Dla Jaworzna oznacza to szansę na promowanie walorów krajobrazowych regionu w kraju i za granicą, jak również możliwość popularyzowania aktywnego wypoczynku i zdrowej rywalizacji sportowej.

- Bycie częścią tak dużego wydarzenia oraz przygotowanie samego przejazdu wyścigu tej klasy przez miasto to ogromne przedsięwzięcie. Jednocześnie możliwość bezpośredniego udziału w 74. edycji Tour de Pologne jest warte wspólnej pracy i zaangażowania, które poprzedza start peletonu. Bardzo się cieszę, iż Dyrektor Czesław Lang i cały zespół Lang Team dostrzega, że Jaworzno dobrze się w tej roli spisuje - podkreśla Paweł Silbert, Prezydent Miasta. - Serdecznie zapraszam i zachęcam wszystkich mieszkańców Jaworzna do kibicowania i przyglądania się kolarskim zmaganiom już 31 lipca na płycie Rynku.

Utrudnienia w ruchu drogowym

Aby zawodnikom i kibicom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, niektóre ulice zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Najwięcej utrudnień przewidziano w okolicach samego Rynku oraz na ulicach: Pocztowej, Słowackiego i Narutowicza.

- Pierwsze ograniczenia w ruchu będą wprowadzone w nocy z 30 na 31 lipca (niedziela/poniedziałek). Na ul. Pocztowej będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania. W poniedziałek, tj. 31 lipca - w dniu wyścigu, ul. Pocztowa będzie całkowicie wyłączona z ruchu, a zakaz parkowania będzie obowiązywał wzdłuż ul. Obrońców Poczty Gdańskiej (od ul. Św. Wojciecha do ul. Słowackiego) i wzdłuż ul. Słowackiego. Ulica Narutowicza zostanie wyłączona z ruchu - za wyjątkiem mieszkańców - od ul. Urzędniczej do ul. Zielonej. Podobnie ul. Biała - od ul. Sądowej do ul. Narutowicza będzie nieprzejezdna - za wyjątkiem autobusów PKM. Wszystkie niedogodności potrwają do godz. 20.00 - mówi Tadeusz Kaczmarek, Zastępca Prezydenta Miasta. - Mam nadzieję, że te chwilowe utrudnienia zrekompensuje wspaniały wyścig, którego będziemy świadkami. Emocje kolarskie jeszcze na długo pozostaną z nami.

Czasowych utrudnień należy spodziewać się na całej trasie wyścigu oraz drogach krzyżujących się z trasą peletonu.

Harmonogram III etapu Tour de Pologne:

 • 31 lipca 2017 (poniedziałek) Jaworzno - Szczyrk 160,5 km,
 • godz. 14:00 - start honorowy - Rynek,
 • ok. godz. 19:00 - przyjazd kolarzy na metę w Szczyrku, następnie dekoracja zawodników.

Kalendarz miejskich wydarzeń towarzyszących:

 • 29 lipca - 74. Tour de Pologne startuje z Krakowa. Tego dnia zapraszamy na lipcową edycję Night Biking. Zaczynamy od 19.30 na rynku w Jaworznie.
 • 31 lipca - III etap Tour de Pologne! Zawodnicy dwukrotnie pojawią się na jaworznickim Rynku i o godz. 14.00 wyruszą w pierwszy górski etap, który zakończy się w Szczyrku. Miłośnicy sportu będą mogli z bliska obserwować i kibicować najlepszym kolarzom na świecie.
 • 19 sierpnia - Kolarskie emocje udzielą się podczas kolejnego wielkiego nocnego rajdu przez Jaworzno.
Obrazek