Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Sosina z unijnym wsparciem!

23 marca 2017, 13:36

To już nie tylko wizualizacje nowej Sosiny, które od czasu do czasu pojawiały się w mediach, ale twardy fakt! Projekt rewitalizacji Sosiny otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 28 milionów złotych. Wczoraj (22 marca) została ogłoszona lista rankingowa projektów. Dzięki łącznie 33 mln zł (5 mln zł wkładu własnego i 28 mln zł uzyskanego dofinansowania) Sosina w ciągu najbliższych lat zabłyśnie.

Rozwiązała się między innymi tajemnica przeprowadzonej kilka tygodni temu - przed rozpoczęciem lęgów ptaków - wycinki starych topól.

- Wiedzieliśmy, że projekt jest wysoko oceniony, a zależy nam by jak najszybciej przystąpić do prac - mówi Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich, którego pracownicy aplikowali o dotację w ramach programu Poprawa jakości środowiska miejskiego.

Wycinka wzbudziła kontrowersje, ale była konieczna. Stare, umierającej już topole pogarszały jakość wody w zbiorniku, w ich zamian zostaną posadzone nowe rośliny.

- Najważniejszym celem projektu jest poprawienie jakości wody - mówi Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Jaworznie, który odpowiadał za przygotowanie dokumentacji projektowych. - Ścierało się kilka pomysłów, lecz naukowcy uznali, że najbardziej skuteczne będzie ciągła wymiana całej wody w zbiorniku.

Dziś naturalne przepływy przez Sosinę są zbyt słabe, by woda samodzielnie się oczyszczała.

- Po zbudowaniu systemu pomp i przelewów krystaliczna woda z piaskowni na granicy z Bukownem kilka razy w roku będzie zastępować dotychczasową wodę w zbiorniku - dodaje Marcin Tosza.

O tym, że pracownicy Wydziału Inwestycji Miejskich osiągnęli duży sukces świadczy fakt, że dofinansowanie otrzymało jedynie osiem projektów z całego kraju na ponad setkę pozytywnie ocenionych. Projekt Sosiny dostał jednocześnie najwyższą dotację sięgającą prawie połowy dostępnych środków w ramach programu.

Nowa Sosina to również asfaltowe drogi rowerowe, nowe plaże, parkingi, wyremontowane ulice i przede wszystkim ogólnodostępne i darmowe sanitariaty. Zlikwidowane zostaną wszystkie szamba i zbudowana zostanie kanalizacja sanitarna. Sosina będzie pięknie wyglądała również wieczorem - nowe alejki dostaną energooszczędne oświetlenie. Obok plaż znajdziemy miejsca dla zabaw dzieci, ławeczki i prysznice. Zyskają również wędkarze - dostaną nowe pomosty sięgające poza szuwarowiska. A od najbliższego sezonu wjazd na parkingi wokół zbiornika będzie bezpłatny.