Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Kolarska Liga Mistrzów w Jaworznie

23 lipca 2015, 14:35

Jaworzno po raz kolejny stanie się w tym roku areną największego kolarskiego wydarzenia w Polsce! W środę - 5 sierpnia - najlepsi kolarze rozpoczną w naszym mieście IV etap 72. wyścigu Tour de Pologne. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie imprezą w ubiegłym roku oraz energię, z jaką kibice wspierali niedawno kolarzy startujących w 26. Wyścigu Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków, możemy się spodziewać naprawdę wyjątkowego wydarzenia!

Tegoroczna - 72.edycja Tour de Pologne odbywać się będzie w dniach 2-8 sierpnia, a trasa wyścigu przebiegać będzie głównie po terenie województwa małopolskiego. W Jaworznie planowany jest start etapu IV, którego finisz będzie miał miejsce w Nowym Sączu. Z Jaworzna kolarze ruszą w kierunku Chrzanowa, a potem pokonają kolejno m.in. Wadowice, Myślenice, Zegartowice (rodzinną miejscowość zwycięzcy ostatniej edycji - Rafała Majki), Kasinę Wielką oraz Limanową. Przed samą metą na cyklistów będzie jeszcze czekać premia górska, po której odbędzie się finisz w centrum Nowego Sącza.

Bardzo wysoki prestiż polskiego Tour'u powoduje, że w imprezie startują najlepsi kolarze z całego świata. Z wielkich gwiazd, które potwierdziły już swoją obecność w 72. Tour de Pologne jest m.in. Włoch Fabio Aru, który podczas Giro d’Italia był najgroźniejszym konkurentem do końcowego zwycięstwa dla Hiszpana Alberto Contadora. Pojawią się także Christophe Riblon i Carlos Betancur, którzy znaleźli już miejsce na liście startowej grupy AG2R LA MONDIALE. Natomiast we wstępnym składzie drużyny Movistar pojawili się także - Jon Izaguirre i Benat Intxausti, którzy do samego końca ubiegłorocznego Tour de Pologne walczyli o zwycięstwo z Rafałem Majką. Ostatecznie Izaguirre zajął drugie miejsce ze stratą ośmiu sekund do Polaka, a Intxausti był trzeci, 22 sekundy za Majką.

mapa 4. etapu TdP- Od sześciu lat jesteśmy w najwyższej klasie – UCI World Tour. Kreujemy gwiazdy, mamy aktualnego mistrza świata Michała Kwiatkowskiego, mamy Rafała Majkę i kilku innych bardzo utalentowanych zawodników. Nasza praca przynosi owoce. Młodym adeptom kolarstwa stwarzamy możliwość rywalizacji w Nutella Mini Tour de Pologne, przejęliśmy też organizację mistrzostw Polski - mówi dyrektor imprezy Czesław Lang. - W tegorocznym Tour de Pologne, oprócz 17 drużyn UCI Wold Tour, weźmie udział także grupa CCC Sprandi Polkowice i reprezentacja Polski, a Rafał Majka i Michał Kwiatkowski zapewnili mnie, że zrobią wszystko, aby również wystartować.

Czołowych zawodników światowego kolarstwa, w tym Michała Kwiatkowskiego, który już oficjalnie potwierdził swój start, zobaczymy w Jaworznie w środę - 5 sierpnia - podczas startu do IV etapu 72. wyścigu Tour de Pologne. Budowa miasteczka rowerowego na rynku rozpocznie się już od wczesnych godzin rannych, natomiast sami kolarze pojawią się na starcie ok. godz. 11.30. Godzinę później na trasę wyścigu ruszy kolumna pojazdów technicznych, a o 12:50 odbędzie się start honorowy samych zawodników, którzy po przejechaniu rundy po Śródmieściu (ul. Pocztowa, Grunwaldzka, Mickiewicza, Sławkowska, Obrońców Poczty Gdańskiej, Słowackiego, Rynek) ruszą w kierunku Chrzanowa (ul. Pocztowa, Grunwaldzka, Krakowska, Niemcewicza, Jana Pawła II, Krakowska).

- Organizacja startu tak dużej imprezy oraz samego przejazdu wyścigu tej klasy przez miasto to wielkie przedsięwzięcie. Wszystkie służby miejskie będą zaangażowane w odpowiednie zabezpieczenie trasy peletonu. Mamy jednak nadzieję, że zaangażowanie w przygotowania całego sztabu ludzi opłaci się i mieszkańcy będą naprawdę zadowoleni z możliwości bezpośredniego uczestnictwa w tym wielkim sportowym święcie - mówi Zastępca Prezydenta Miasta, Tadeusz Kaczmarek.

***

mapa TdP 2015Tour de Pologne to największa i najbardziej prestiżowa cyklicznie organizowana impreza sportowa w Polsce. Nasz narodowy wyścig kolarski posiada wieloletnią i niezwykle bogatą tradycję. Pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 1928 roku pod nazwą „I Kolarski Bieg Dookoła Polski”. Aż do 1992 roku był on organizowany jako wyścig amatorski i pozostawał w cieniu faworyzowanego przez władze PRL Wyścigu Pokoju. Nowy rozdział w historii Tour de Pologne rozpoczął się w 1993 roku, kiedy Dyrektorem Generalnym wyścigu został Czesław Lang, wicemistrz olimpijski z 1980 roku i prekursor zawodowego kolarstwa w Polsce. Od tego czasu wyścig systematycznie zyskiwał na popularności i piął się w hierarchii zawodów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). W 2005 roku znalazł się w cyklu Pro Tour, jako jedyna tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, a od 2011 roku należy do kolarskiej ligi mistrzów, czyli prestiżowego cyklu World Tour, skupiającego najważniejsze wyścigi świata i najlepsze zawodowe grupy.

Tour de Pologne to nie tylko wielkie przedsięwzięcie sportowe, ale również duże wydarzenie medialne. Wyścig jest transmitowany do 54 krajów w 20 wersjach językowych. Każda edycja imprezy jest poprzedzona intensywną kampanią promocyjną w największych mediach ogólnopolskich i lokalnych. Dzięki temu Tour de Pologne jest doskonałą formą promocją Polski i jej najpiękniejszych miast oraz regionów. Poza tym wyścig cieszy się coraz większą popularnością wśród kibiców. W 2014 roku na trasie pojawiło się około 2,7 miliona fanów kolarstwa.

Na tak duże zainteresowanie Tour'em wpływa na pewno rosnąca popularność jazdy na rowerze, która - także w Jaworznie - staje się najbardziej popularną formą aktywnego wypoczynku. W naszym mieście systematycznie przybywa infrastruktury do uprawiania turystyki rowerowej, a sami mieszkańcy coraz częściej spotykają się na wspólnych wyprawach, dołączając do ponad 4,5 milionowej rzeszy Polaków uprawiających rekreacyjnie kolarstwo.