Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pierwsze emocje kolarskie za nami

9 lipca 2015, 14:39

Żar lejący się z nieba, prawie 200 km trudnej, górzystej trasy, niesamowite emocje na finiszu etapu i setki jaworznickich kibiców witających na mecie zawodników trzeciego etap 26. Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Tydzień temu nasze miasto gościło pierwszą dużą imprezę kolarską tego lata, kolejna już za niespełna miesiąc.

W czwartek - 2 lipca, w Jaworznie zameldowała się kolarska elita, startująca na co dzień w polskim cyklu wyścigowym ProLiga oraz kontynentalnym UCI Europe Tour. W naszym mieście zorganizowana była meta 3. etapu 26. Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, dlatego też peleton nie tylko przejechał ulicami naszego miasta, ale także tutaj odbyła się dekoracja najlepszych zawodników, dzięki czemu kibice mogli z bliska zobaczyć najlepszych kolarzy i zajrzeć nieco za kulisy organizacji tak dużej imprezy sportowej.

Przygotowania do wyścigu trwały od samego rana, a na rynku systematycznie pojawiały się kolejne elementy konstrukcyjne trybun, zaplecza i materiałów promocyjnych organizatorów. Sportowe emocje zaczęły się już o godz. 16.00 kiedy na starcie 7. Mini Wyścigu "Solidarności" stanęli najmłodsi. Był to jednak tylko przedsmak prawdziwych emocji. Peleton zawodowców pojawił się w Jaworznie tuż po godzinie 18.00, by zakończyć 3. etap wyścigu siedmiokilometrową pętlą po ulicach Jaworzna. Gdy kolarze pojawili się na mecie emocje sięgnęły zenitu, a finiszujących zawodników głośno dopingowali jaworzniccy kibice, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz miasta.

Ostatecznie po wyczerpującym wyścigu, w którym nie brakowało ucieczek i wypadków na trasie, jako pierwszy do mety dojechał Czech Alois Kankovsky. Drugi zameldował się Ukrainiec Vitaliy Buts, a trzeci był Polak Paweł Franczak.

Dwóch z trzech triumfatorów trzeciego etapu znalazło się także na podium klasyfikacji generalnej całego 26. Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Po przejechaniu pięciu etapów zmagania kolarzy zakończyły się w Łodzi. Zarówno 5. etap, jak i cały wyścig wygrał Holender Johim Ariesen reprezentujący ekipę METEC-TKH P/B MANTEL. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Paweł Franczak z ekipy ACTIVEJET Team, a trzecie był Vitaliy Buts z drużyny KOLSS – BDC TEAM.

Galerię z mety 3. etapu 26. Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków można zobaczyć na naszym facebookowym fanpagu - www.facebook.com/MiastoJaworzno.