Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Magiczna noc eksperymentów!

25 września 2012, 09:32

Szalone eksperymenty, triki matematyczne, a także pokazy robotów i żonglowania - te i wiele innych atrakcji będzie czekać na mieszkańców podczas Nocy Naukowców w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W piątek, 28 września, od godziny 18.00 do 23.00, jaworznicka książnica zamieni się w instytut naukowy, z rzeszą badaczy, gotowych podzielić się swoją wiedzą na temat tajemnic otaczającego nas świata.

"Początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie" - to, jakże trafne, stwierdzenie autorstwa Hansa Zeiera posłuży jako hasło przewodnie zachęcające mieszkańców Jaworzna do udziału w tegorocznej Nocy Naukowców w naszym mieście. Już drugi rok z rzędu Miejska Biblioteka Publiczna wespół z Jaworznickim Uniwersytetem Dziecięcym UNIKIDS serdecznie zaprasza do uczestnictwa w jedynej w swoim rodzaju, niepowtarzalnej i magicznej nocy pełnej eksperymentów, ciekawych pokazów i interesujących wykładów.

- Zgodnie z teorią, że na naukę nigdy nie jest za późno, zapraszamy do udziału w Nocy Naukowców wszystkich mieszkańców Jaworzna, tych małych i tych nieco większych - mówi Monika Rejdych, dyrektor placówki. - Jesteśmy przekonani, że każdy, kto odwiedzi w tym dniu jaworznicką Książnicę, wśród wielu przygotowanych atrakcji, znajdzie coś ciekawego dla siebie, a co najważniejsze będzie miał niepowtarzalną okazję do samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów i sprawdzenia swojej wiedzy oraz nabycia umiejętności żonglowania.

OPIS STANOWISK NOCY NAUKOWCÓW

1. Stanowisko fizyczne - Szalone eksperymenty

Proponujemy kilkanaście doświadczeń fizycznych, które można wykonać wykorzystując ogólnodostępne przedmioty. Stanowisko fizyczne będzie składać się z dwóch części, w pierwszej będą prezentowane pokazy, a w drugiej uczestnicy będą mogli wykonać zabawki, w oparciu o oglądane doświadczenia. Wykonane zabawki będzie można zabrać do domu.

2. Stanowisko matematyczne

Miejsce, gdzie prezentowane będą sztuki i triki matematyczne, magiczne liczby, sposoby błyskawicznego pamięciowego mnożenia i dzielenia - zadania będą skierowane do różnych grup wiekowych, dzieci, młodzieży a także dorosłych.

3. Stanowisko inżynierskie

Pokazy robotów z Lego Mindstorms prezentujące możliwości gotowych robotów oraz podstawy programowania robotów. Uczestnicy będą mogli być także świadkami zawodów - walki sumo robotów.

4. Stanowisko żonglera

Profesjonalne pokazy żonglowania, oraz nauka tej sztuk.

5. Stanowisko chemiczne

Miejsce przeprowadzania prostych doświadczeń chemicznych, opartych na ogólnodostępnych  substancjach.

6. Stanowisko archeologiczne

Rekonstruowanie monet glinianych znajdowanych na wykopaliskach

7. Stanowisko czerpania papieru

Prezentujące tradycyjną technikę czerpania papieru. Mali naukowcy będą mieli okazję samodzielnie wykonać arkusze papieru i zabrać je ze sobą do domu.

8. Stanowisko mumifikacji

Uczestników będą mogli przenieść się czasie  do wieków starożytnych, by zgłębiać tajniki mumifikacji egipskich faraonów. Samodzielne balsamowanie i okrywanie całunem z namalowanymi hieroglifami przygotowanego manekina stanowić będzie nie lada atrakcję dla uczestników nocy.

Wykład godz. 19:00

"Wenecja - królowa Pacyfiku pędzlem malowana" - wykład z historii sztuki, poprowadzi dr Bernadeta Stano, wykładowczyni Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Wykład godz. 21.00

Tajemnice "czarnych dziur", czyli co pochłania bez reszty… - wykład absolwenta Uniwersytetu Dziecięcego w Dąbrowie Górniczej - Oskara Sierka