Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Sobota - Dzień bez Samochodu

21 września 2012, 11:48

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu prowadzony jest pod hasłem "Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!". Tradycyjnie już, w ramach obchodów w Jaworznie, zorganizowany będzie Dzień bez Samochodu. W sobotę - 22 września - każdy właściciel auta będzie mógł podróżować komunikacją miejską za darmo.

Ogólnym celem kampanii jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzacja transportu miejskiego. Ponadto akcja przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

Ważnym aspektem kampanii jest także chęć wprowadzania do miast trwałych rozwiązań, które rozpowszechnią korzystanie ze środków transportu przyjaznych środowisku. Budowa nowej i bezpiecznej infrastruktury, modernizacja taboru czy promowanie wspólnego korzystania z samochodów osobowych to najczęstsze przykłady, które są w miastach wdrażane.

Wspólne działania Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej świetnie wpisują się w ideę kampanii i mają na celu promocję alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych. W ramach "Dnia bez Samochodu" 22 września każdy właściciel samochodu może podróżować komunikacją miejską za darmo, musi tylko posiadać przy sobie dowód rejestracyjny samochodu oraz dowód tożsamości.

Samochód stał się codziennym środkiem transportu, którego używamy często do pokonania niewielkich odległości. Na krótkich dystansach zamiast samochodem możemy jechać rowerem, autobusem lub iść piechotą. Decydując się na pozostawienie samochodu w garażu albo na parkingu i spacer do pobliskiego sklepu lub przejażdżkę rowerem do pracy sprawiamy, że zyskujemy na tym zarówno my, jaki i środowisko. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień Bez Samochodu mają na celu pokazać, że samochód nie zawsze jest najlepszą opcją, a na pewno nie jedyną.