Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Bezpieczeństwo w czasie kolarskich zmagań

17 lipca 2014, 10:55

Tour de Pologne to nie tylko duże wydarzenie sportowe, ale także ogromne wyzwanie logistyczne związane z przygotowaniem i zabezpieczeniem trasy przejazdu. O bezpieczeństwo kolarzy jak również kibiców dbać będą pracownicy służb mundurowych - policjanci, strażacy i strażnicy miejscy - pracownicy służb drogowych oraz osoby wchodzące w skład służb techniczno-informacyjnych obsługujących tegoroczny wyścig. W tym dniu trzeba się będzie liczyć z ograniczeniami w ruchu. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców i przedsiębiorców mających swoje nieruchomości bezpośrednio przy wytyczonej trasie przejazdu.

Najlepsi cykliści z całego świata wjadą do Jaworzna od strony Bukowna, a następnie - ulicami: Bukowską, Kolejarzy, Jagiellońską, przejadą przez Szczakową i udadzą się  - ulicami: Jaworznicką, św. Wojciecha, Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego w stronę centrum miasta. Na rynku, w pobliżu biblioteki, na najszybszych na trasie kolarzy będzie czekała premia lotna. Po jej pokonaniu peleton skręci na rondzie Solidarności na ul. Grunwaldzką a następnie na rondzie WOŚP w ul. Kolejową, by Trasą Śródmiejską, wzdłuż DK 79, pojechać w kierunku Mysłowic i dalej do Katowic. W stolicy Śląska znajdować się będzie meta 4. odcinka 71. Tour de Pologne, który łącznie będzie liczył 236 kilometrów.

- Pojawienie się peletonu 71. Tour de Pologne w Jaworznie to na pewno wyjątkowe wydarzenie sportowe dla wszystkich fanów kolarstwa. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że przy imprezie tej rangi, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zawodnikom i kibicom, w mieście pojawią się dość poważne utrudnienia w komunikacji - mówi Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej.

Pierwsze ograniczenia w ruchu będą wprowadzone już w nocy z 5 na 6 sierpnia - wtedy to na ulicy Pocztowej zacznie obowiązywać całkowity zakaz parkowania. Z kolei w dniu wyścigu - w środę 6 sierpnia ul. Pocztowa zostanie całkiem wyłączona z ruchu, a bezwzględny zakaz parkowania będzie egzekwowany również wzdłuż ul. Obrońców Poczty Gdańskiej (od ul. Św. Wojciecha do Słowackiego) i ul. Słowackiego. Czasowych utrudnień w ruchu należy się też spodziewać na całej długości wyścigu oraz na drogach krzyżujących się z trasą peletonu.

- Oczywiście największe utrudnienia pojawią się bezpośrednio przed spodziewanym przejazdem kolarzy - podkreśla komendant Zięba. - Apeluję, aby stosować się do poleceń służb mundurowych i osób zabezpieczających trasę wyścigu, którzy rozstawieni będą na poszczególnych skrzyżowaniach.

O ograniczeniach powinni pamiętać także przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach usytuowanych wzdłuż trasy peletonu. Ewentualne dostawy towaru należy zaplanować z uwzględnieniem spodziewanych ograniczeń w ruchu.

- Spodziewamy się, że kolarze wjadą do Jaworzna ok. godz. 14.10, jednak poważne ograniczenia w ruchu pojawią się już o godz. 13.00 i potrwają zapewne do ok. 15.00. Wszystko uzależnione będzie od prędkości peletonu na całej trasie 4. etapu - wyjaśnia Sebastian Kuś z Biura Promocji i Informacji UM. - O zachowanie szczególnej ostrożności prosimy zarówno kierowców, jak i kibiców, którzy będą oczekiwać na kolarzy wzdłuż trasy ich przejazdu. Z całą pewnością najatrakcyjniejszym miejscem do obserwowania zmagań cyklistów będzie Rynek, gdzie zawodnicy walczyć będą o premię lotną. Zachęcam mieszkańców do tego, aby przyszli na Rynek i na żywo dopingowali najlepszych kolarzy świata.

Więcej informacji o 71. Tour de Pologne można znaleźć w materiale: Tour de Pologne przejedzie przez Jaworzno oraz na stronie www.tourdepologne.pl.