Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Konferencja naukowa z okazji 120-lecia Jaworzna

21 października 2021, 13:48

Konferencja naukowa z okazji 120-lecia Jaworzna

Konferencja naukowa z okazji 120-lecia Jaworzna

W ramach obchodów 120-lecia uzyskania przez Jaworzno praw miejskich w siedzibie Atelier Kultury w czwartek, 21 października 2021 r. odbyła się konferencja pn. JAWORZNO KIERUNEK DZIEDZICTWO. Inicjatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Referatów ekspertów wysłuchali m.in. Sekretarz Miasta Jaworzna Ewa Sidełko - Paleczny, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, Radni Rady Miejskiej, dyrektorzy jaworznickich placówek oświatowych, uczniowie oraz mieszkańcy.

Zebrani mieli okazję  wysłuchania wykładów:

  • Rodowód (młodego) miasta - z problematyki badań etnograficznych i zabytkoznawczych - dr Marka Grabskiego ze Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu.
  • "Muzeum Narodowe w Jaworznie" - badania terenowe Pracowni Badań Socjologicznych Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 60 - dr Doroty Jędruch z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Instytuttu Historii Sztuki.
  • Ostatnie akcje plenerowe - Plener Malarski przy HSO "Szczakowa". Schyłek mecenatu przemysłowego PRL - dr Bernadetty Stano z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
  • Studium przypadku jaworznickiej kopii obrazu, autorstwa Łukasza Cranacha Starszego. Problemy rozpowszechniania wzoru ikonograficznego i zagadnienia konserwatorskie. Przyczynek do opracowania dziedzictwa sakralnego miasta Jaworzna - Iwony Brandys z Muzeum Miasta Jaworzna.
  • Jaworznickie "Grodzisko" w źródłach pisanych od XVIII wieku - Piotr Burczy | Muzeum Miasta Jaworzna.
  • Twórcy jaworznickiego przemysłu w dobie odzyskania niepodległości przez Polskę - Adriana Ramsa z Muzeum Miasta Jaworzna.
  • Tożsamość kulturowa na styku Małopolski i Górnego Śląska. Rola i znaczenie badań terenowych w kultywowaniu dziedzictwa na ziemi Jaworznickiej  i w Zagłębiu Dąbrowskim - dr Roberta Garstka z Instytutu Myśli Polskiej  im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
  • Pamięć nieodległa - dziedzictwo i krajobraz kulturowy Jaworzna. Jak udostępniać  mieszkańcom i turystom dziedzictwo i historie miejsca? - Karoliny Fidyk z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Partner merytoryczny wydarzenia było Muzeum Miasta Jaworzna.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek