Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wystawa "Pilot Karol Pniak - żołnierz, bohater"

10 sierpnia 2021, 07:23

Wystawa Pilot Karol Pniak - żołnierz, bohater

Wystawa "Pilot Karol Pniak - żołnierz, bohater"

Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja, aby przypomnieć o heroicznych czynach jaworznickich żołnierzy, walczących o wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Jedną z takich postaci był podpułkownik Karol Pniak, któremu poświęcona jest wystawa, prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej od 13 do 31 sierpnia 2021 r.

Karola Pniaka (1910-1980) jaworznianom przedstawiać nie trzeba - wiadomo: bohaterski lotnik, obrońca polskiego (wrzesień 1939 r.) i angielskiego (lipiec - październik 1940 r.) nieba. Znakomity akrobata w słynnej na cały świat TRÓJCE BAJANA, as lotniczy, który walczył z Niemcami nad Afryką w równie znanym CYRKU SKALSKIEGO. Urodził się w Jaworznie, tu po wojnie powrócił i został pochowany na cmentarzu w Szczakowej. Społeczny Komitet Jego pamięci, w ciągu roku swojej działalności, uzyskał pośmiertny awans ze stopnia kapitana do podpułkownika oraz nazwanie Jego imieniem ronda na Pieczyskach, w pobliżu domu zamieszkiwanego przez syna Pułkownika, również Karola Pniaka.

Mozolne poszukiwania przez Grzegorza Tuckiego, w tym właśnie domu, przyniosło nieoczekiwane rezultaty - okazało się, że w zakamarkach ukryte były pamiątki po LOTNIKU Z JAWORZNA, nigdzie niepublikowane i  nieprezentowane. Wśród nich znalazły się miniaturki medali - w tym Virtuti Militari, zdjęcia zdjęte ze ścian mieszkania oraz pamiątki powojenne. Teraz jaworznianie jako pierwsi będą mieli znakomitą okazję zobaczyć je na własne oczy i z bliska.

Autor tekstu: Zbigniew Adamczyk