Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Przyznano Nagrody Prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury

12 listopada 2020, 14:12

Przyznano Nagrody Prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury

Przyznano Nagrody Prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury

Nagroda Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury jest formą wyróżnienia za całokształt działalności oraz osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. W tym roku nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach, a laureatkami zostały: w kategorii I - za osiągnięcia w dziedzinie kultury - Pani Emilia Szłapa;  w kategorii II - za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury - Pani Barbara Wójcik-Wiktorowicz.

Prezydent Paweł Silbert, po opinii wystosowanej przez członków Kapituły Nagród, zgodnie z rekomendacją Kapituły, wybrał zwycięzców spośród zgłoszonych osób w następujących kategoriach:

 1. za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki - za wybitne osiągnięcia w zakresie: twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej i filmowej,
 2. za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury - za wybitne osiągnięcia w zakresie: propagowania czytelnictwa, muzealnictwa, muzyki, teatru, plastyki, tańca, fotografii i filmu, inicjowania nowatorskich formy życia społeczno-kulturalnego, upowszechniania jaworznickiej kultury i sztukę w kraju i za granicą oraz za ochronę dziedzictwa kulturowego.

Nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna otrzymały:

 • W kategorii I - za osiągnięcia w dziedzinie kultury - Pani Emilia Szłapa - uzdolniona młoda skrzypaczka. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie pod kierownictwem pani mgr Małgorzaty Basiuk. Obecnie jest uczennicą PSM I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, a nauki pobiera u słynnego prof. Adama Musialskiego. Jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Występowała m.in. w Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Studio Recital Hall w Center of Fine Arts w Brukseli, Wiener Saal w Mozarteum w Salzburgu, Kleine Zaal w Concertgebouw w Amsterdamie, Sali kameralnej NOSPR w Katowicach czy Sali Koncertowej im. K. Stryi w Filharmonii Śląskiej im. M. Góreckiego w Katowicach. Cały czas doskonali swój warsztat pod okiem najwybitniejszych skrzypków, m.in. prof. M. Szwarca, prof. A. Gębskiego, prof. F. Leofreddiego, prof. R. Akamatsu, prof. D. Smolarskiego czy prof. S. Kawczenki. W 2020 roku nagrała płytę wraz z z hiszpańską pianistką dr Nati Ballarin. Najważniejsze nagrody, które otrzymała Emilia Szłapa to: I miejsce - IMKA Internet Music Competition ; I miejsce - International Music Competition w Serbii; I miejsce - Grand Prize Virtuozo Competition Salzburg; I miejsce - IV Rome International Internet Music; II miejsce - "e Muse" Online Music Competition w Grecji; II miejsce - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. J. Kociana w Czechach w Usti nad Orlici.
 • W kategorii II - za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury - Pani Barbara Wójcik - Wiktorowicz - scenograf, kostiumograf, ilustrator, animator kultury, instruktor pracy twórczej w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie. Twórczyni trzech amatorskich grup teatralnych of Manhattan (praca z młodzieżą licealną), "Groszki" (dzieci od lat 7-11) oraz „Groch” (starsze dzieci). Do jej licznych zasług zaliczyć można utworzenie w Jaworznie profesjonalnego teatru dziecięcego oraz przygotowywanie niezwykłych scenografii teatralnych w zawodowych teatrach polskich (Kraków, Katowice, Łódź, Koszalin, Rzeszów). W czerwcu 2020 r. spektakl zrealizowany ze Starszymi Grochami zakwalifikował się do finału konkursu TVP - "i-teatr" zdobywając wyróżnienie. Za działalność artystyczną i za pracę z wyżej wymienionymi grupami otrzymała liczne dyplomy i nagrody: Grupa of Manhattan: Grand Prix Jawor 2013, I nagroda na festiwalu teatralnym Lubań 2013, osobowość teatralna Rzeszów 2013; Nagroda Ministra Kultury za działalność artystyczno-edukacyjną 2015; Groszki: Festiwal "Jawor": I miejsce 2015, III miejsce 2017, III oraz I nagroda Ogólnopolski Festiwal Teatrów Płock 2016 oraz 2018; XXIV Dziecięcy Festiwal Teatralny Czerwionka Leszczyny - I miejsce 2018; VII Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Teatralny – Grupa Groszki I miejsce 2019; 17. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów - Rosja 2019 - Grand Prix dla grupy teatralnej Groszki.

Nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

* * *

W bieżącym roku złożono 10 wniosków o nagrodę Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, z czego:

 1. w kategorii I, tj. za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki - złożono 3 wnioski,
 2. w kategorii II, tj. za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury - złożono 7 wniosków,
 3. w kategorii III, tj. z okazji jubileuszu twórczego - nie złożono wniosków.

Wnioski zostały rozpatrzone na posiedzeniu 22 października 2020 r. przez - powołaną zarządzeniem Prezydenta Jaworzna - Kapitułę Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w następującym składzie:

 • Renata Gacek,
 • Tadeusz Kaczmarek,                
 • Wacław Dzierwa,
 • Roman Jońca,
 • Jacek Maliszczak.

Ze względu na obowiązujący stan epidemii i obostrzenia sanitarne nie zdecydowano się w tym roku na uroczystą galę, która tradycyjnie odbywała się w Narodowe Święto Niepodległości. O formie przekazania nagród oraz okolicznościowych dyplomów i statuetek poinformujemy w odrębnym komunikacie.

ObrazekObrazek