Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dziedzictwo miasta Jaworzna - wystawa w bibliotece

24 czerwca 2020, 08:08

Dziedzictwo miasta Jaworzna - wystawa w bibliotece

Dziedzictwo miasta Jaworzna - wystawa w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy "Dziedzictwo miasta Jaworzna. Gorsety", którą prezentować będziemy w Holu Biblioteki Głównej do 31 sierpnia 2020 r.

Autor, prowadzenie pracowni i kurator wystawy - Iwona Brandys:

Haft artystyczny utrwalony w ludowej formie na gorsetach, zapaskach i "brzuślakach" należy do  najciekawszych aspektów dziedzictwa materialnego i artystycznego miasta Jaworzna. Wiąże się z pracowitością  i wyjątkowym poczuciem estetyki naszych przodków. Dekorowano nim m.in. lokalną odmianę gorsetu krakowskiego - najbardziej reprezentatywną część ubioru ludności wiejskiej w całym regionie krakowskim. W naszym mieście ukształtował się wyjątkowo bogaty zespół motywów hafciarskich, wykonywanych haftem atłaskowym i płaskim. W literaturze jego specyfikę opisywały
m.in. Irena Mazaraki, Barbra Bazielich, Elżbieta Pobiegły i Iwona Brandys.     

Prezentowane na wystawie gorsety są efektem pracy współczesnych hafciarek, które uzdolnieniami artystycznymi dorównują swoim poprzedniczkom. Do pracowni należy 16 jaworznianek, reprezentujących różne grupy zawodowe. Pracownia ma charakter rekonstrukcyjny. W swoim założeniu ma ambicje stać na straży ciągłość tradycji, stąd wierne opracowywanie i odtwarzanie wzorów. Pracownia jest także odpowiedzią na często spotykane w obecnej kulturze masowej bezrefleksyjne i powierzchowne przerabianie wzorów ludowych, prowadzące do zatarcia więzi z historią i tradycją. Przedsięwzięcie zostało docenione poprzez uczestnictwo w 42. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Działalności grupy towarzyszą pokazy, wystawy oraz wycieczki fakultatywne.