Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Nadal bez wielkich imprez plenerowych

12 czerwca 2020, 06:59

fot. MCKiS Jaworzno | Duże imprezy plenerowe są w naszym mieście odwołane przynajmniej do końca czerwca

fot. MCKiS Jaworzno | Duże imprezy plenerowe są w naszym mieście odwołane przynajmniej do końca czerwca

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na kalendarz imprez kulturalnych i sportowych. W ten weekend miały się odbyć tegoroczne Dni Jaworzna, jednak ze względu na zagrożenie musiały zostać odwołane. Podobnie jak wiele innych wydarzeń, które zawsze gromadzą dużą liczbę mieszkańców.

Poza Dniami Jaworzna odwołać trzeba było też m.in. tegoroczny Jarmark Wielkanocny, koncerty w ramach cyklu dekaTON, majowe Święto Rodziny, liczne imprezy z okazji Dnia Dziecka, a także charytatywny koncert organizowany przez Stowarzyszenie Jaworzno To My, Byczyńskiego Byka i Festyn Elżbietański. Nie odbędą się też zaplanowane do końca czerwca pikniki w ramach Aktywnych Dzielnic oraz impreza folklorystyczna - RegionAle. Podobnie będzie z imprezami sportowymi. Odwołać trzeba było Mistrzostwa Jaworzna Szkół Podstawowych w Lekkoatletyce, Olimpiadę Sportową "Od Przedszkolaka do Olimpijczyka", Biegi dla Dzieci, Jaworznicki Rajd Nordic Walking, Rodzinny Rajd Rowerowy i Wyścig Rowerów Górskich na 10 km.

Decyzję, by odwołać masowe imprezy w Jaworznie do końca czerwca, podjęto po wielu analizach i dyskusjach. Termin, do którego zawieszono imprezy, wybrano nieprzypadkowo, choć nie wiadomo jeszcze, czy nie będzie trzeba go wydłużyć. Wszystko po to, by nie ryzykować, że po krótkim okresie wygaszenia epidemii, wirus wróci z nową siłą. Masowe imprezy właśnie temu mogłyby sprzyjać. Organizatorzy zdecydowanie postawili na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.

- To bardzo trudna decyzja, ale zdrowie jaworznian jest dla nas absolutnie najważniejsze - podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Mimo trwającej epidemii instruktorzy i artyści z jaworznickich instytucji kultury mają wiele propozycji, jak ciekawie zagospodarować wolny czas. Swoimi pomysłami dzielą się w sieci w ramach akcji #UdomowionaKultura. Są propozycje literackie, teatralne i muzyczne, a także zajęcia rękodzieła artystycznego, quizy, pomysły na zabawy i gry dla dzieci. Słowem: wszystko, co jest potrzebne, żeby w okresie epidemii kreatywnie spędzić czas i nie stracić kontaktu z bogatą jaworznicką ofertą kulturalną. Pojawiają się też materiały archiwalne. Wszystkie te propozycje można śledzić na profilach FB miejskich instytucji, na część z nich udało się pozyskać duże dofinansowania ze środków zewnętrznych, co z pewnością dodatkowo zwiększy ich atrakcyjność. Instruktorzy zapraszają, a pomysłów nie brakuje. Instytucje zaczynają tez powoli wracać do swojej normalnej działalności. Z pewnością jednak nie zrezygnują z rozwijanych w ostatnich miesiącach nowych form działalności.