Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

4 marca 2020, 07:01

Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Muzeum Miasta Jaworzna oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, likwidacji obozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie, które rozpoczną się 6 marca 2020 roku o godzinie 10.00 w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie, gdzie odbędzie się konferencja naukowa i przedstawienie teatralne, a zakończą się o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Jaworzna otwarciem wystawy KL Auschwitz w plakacie polskim.

W 2020 roku przypada 75. rocznica  zakończenia II wojny światowej, likwidacji podobozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.

Data 22-23 stycznia 2020 roku to 75. rocznica zakończenia niemieckiej okupacji Jaworzna i wyzwolenia podobozu Neu-Dachs w Jaworznie, filii KL Auschwitz-Birkenau. Infrastrukturę po niemieckim obozie przejęły komunistyczne władze bezpieczeństwa, tworząc w lutym 1945 roku obóz pracy, który w kwietniu 1945 roku został podniesiony do rangi Centralnego Obozu Pracy. Organizatorami obchodów są: Muzeum Miasta Jaworzna oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach.

W ramach obchodów rocznicowych zorganizowane będą:

 • Konferencja naukowa pt. Jaworzno i Górny Śląsk w 1945 roku. Perspektywa porównawcza, 6 marca 2020 roku, godzina 10.00, Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie (ul. Mickiewicza 2).
  • Adrian Rams (Muzeum Miasta Jaworzna/IPN Katowice), To samo miejsce, nowi więźniowie, nowi strażnicy. Likwidacja obozu Neu-Dachs i utworzenie Centralnego Obozu Pracy w 1945 r.
  • Tomasz Karżewicz (Muzeum Miasta Jaworzna), Styczeń 1945 roku w Jaworznie.
  • dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), dr Bogusław Tracz (IPN Katowice), 1945 rok na Górnym Śląsku.
  • dr Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice), Żywe reparacje. Wywózki Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.  
 • Prezentacja spektaklu teatralnego pt. "Upalny dzień Janusza Wasylkowskiego" w reżyserii Dominka Sochy, 6 marca 2020 roku, godzina 12.00, Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie (ul. Mickiewicza 2)

Początek wojny. Upalny dzień. Polak wzięty do niewoli i niemiecki oficer siadają pod drzewem i zaczynają rozmowę. Jak ona się zakończy? Czy w takich warunkach możliwa jest przyjaźń? Spektakl Janusza Wasylkowskiego - Lwowiaka, poety i dramaturga zachęca widza do refleksji nad bezsensem wojny i nieodwracalnych konsekwencji wynikających z działań wojennych - unicestwiania rodzin, relacji, społeczności, aż wreszcie utraty ludzkiego życia. Janusz Wasylkowski to wybitny działacz społeczny oddany popularyzacji Kresów Wschodnich, autor kilkunastu sztuk teatralnych i adaptacji telewizyjnych.   

 • Wystawa czasowa pt. "KL Auschwitz w plakacie polskim". Autor scenariusza i kurator wystawy - Paweł Warchoł. Wernisaż wystawy: 6 marca 2020 roku, godzina 18.00, Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5). Prezentacja wystawy do 28 marca 2020 roku.

Wystawa KL Auschwitz w plakacie polskim jest próbą chronologicznej systematyzacji zjawiska artystycznego w obszarze tematycznym dotyczącym historii KL Auschwitz-Birkenau w plakacie polskim od 1947 roku po współczesność. Narracja zbudowana jest chronologicznie, oprócz zjawisk artystycznych odnotowuje w sposób skrótowy tło społeczno-polityczne oraz historyczne zmiany zachodzące w tym okresie. Wybór dzieł przedstawionych na wystawie, determinujący jej kształt jest wynikiem kwerendy w wielu bibliotekach, zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjonerów, a przede wszystkim w prywatnym archiwum autora i dostępności plakatów w ich pozyskaniu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 plakatów z kolekcji Dydo Poster Gallery. 

Więcek informacji na www.muzeum.jaw.pl

Obrazek