Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Biblioteka Przedszkolaka w Ciężkowicach

12 września 2019, 15:50

fot. UM Jaworzno | Otwarcie Biblioteki Przedszkolaka w Cięzkowicach

fot. UM Jaworzno | Otwarcie Biblioteki Przedszkolaka w Cięzkowicach

W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach, w czwartek 12 września, otwarta została „Biblioteka Przedszkolaka”. Oprócz możliwości wypożyczenia ulubionych książek na najmłodszych czytelników czeka tam wiele innych atrakcji.

Wnętrze biblioteka w Ciężkowicach, mieszczącej się w budynku Przedszkola Miejskiego nr 4, zyskało zupełnie nowe oblicze. Oprócz pokaźnego księgozbioru, liczącego ponad 20 tysięcy woluminów, w siedzibie książnicy znalazło się wiele sprzętów i atrakcyjnych udogodnień dla najmłodszych czytelników. Została wyposażona w kolorowe, dostosowane do potrzeb maluchów meble, interaktywne zabawki, gry oraz teatrzyk Kamishibai. Szczególne miejsce w nowej przestrzeni zajmują książki dla dzieci: baśnie, opowiadania, poezja, a także wydawnictwa w twardych oprawach. Otwarcie "Biblioteki Przedszkolaka" było połączone z inauguracją drugiej edycji projektu „Mała książka - wielki człowiek”, realizowanego przez Instytut Książki przy współorganizacji jaworznickiej książnicy. Tego dnia pięknie zaprezentowali się ubrani w krakowskie stroje wychowankowie ciężkowickiego przedszkola, którzy zatańczyli i zaśpiewali przed zebranymi podczas inauguracji gośćmi. Następnie Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, przeczytała przedszkolakom bajkę Joanny Papuzińskiej o tygryskach, a każdy z maluchów otrzymał swój egzemplarz książki, nową kartę biblioteczną i specjalną odznakę.

- Angażujemy się w różne akcje, które mają za zadanie promować czytelnictwo wśród najmłodszych. Wszak każda edukacja zaczyna się od książki, która towarzyszy nam przez całe życie - mówiła o inicjatywach skierowanych do dzieci Monika Rejdych, dyrektorka MBP w Jaworznie. Kącik Malucha funkcjonuje też w jaworznckiej bibliotece głównej.

Historia ciężkowickiej biblioteki sięga końca dziewiętnastego wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym mogła się ona pochwalić rekordowo wysokimi wskaźnikami czytelnictwa. Podczas wojny zbiory biblioteki zostały zniszczone, jednak ostatecznie udało się to miejsce odbudować. Po ostatnim remoncie, oprócz Biblioteki Przedszkolaka, ciężkowicka filia MBP zyskała nowe wyposażenie i odnowiony księgozbiór. Było to możliwe m.in. dzięki wsparciu Fundacji TAURON, prezydenta Pawła Silberta oraz zaangażowaniu radnego Mirosława Pieczary.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek