Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dzień Otwarty dla przyszłych programistów

9 września 2019, 09:27

Kodowanie na macie, zajęcia z robotami dla najmłodszych, wieża z kubeczków i kubeczkowe sudoku, puzzle, kodowanie tras, a nawet dyktando graficzne będą atrakcjami Dnia Otwartego w klubie Młodego Programisty w Jaworznie.

W środę, 11 września o godzinie 16.00 w budynku Miejskiej Bibliotece Publicznej (na drugim piętrze, w jaworznickiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej) rozpocznie się Dzień Otwarty prowadzonego z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji Klubu Młodego Programisty. To świetna okazja, by przekonać się jak działa Klub i jak wyglądają prowadzone w nim zajęcia dla najmłodszych. Niebawem startuje kolejny cykl warsztatów, warto zatem wcześniej sprawdzić, co czeka nasze dzieci podczas tych niezwykle ciekawych zajęć.

- Spotkania będą świetną okazją do porozmawiania z naszymi trenerami, poznania programu zajęć, a przede wszystkim do przekonania się, że programowanie jest dla każdego - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Podobnie jak na zajęcia, także na Dni Otwarte, zapraszamy całe rodziny z Jaworzna i okolic - nie tylko dzieci, ale i rodziców - dodaje szef resortu cyfryzacji.

Aktywności tego dnia przygotowane będą tak, aby można było dołączyć w dowolnym momencie. Co 25 minut będą startować inne zabawą dla dzieci. Aby wziąć w nich udział wystarczy przyjść bez wcześniejszego zapisywania się. Obowiązuje jednak limit miejsc - w każdej aktywności będzie mogło wziąć udział maksymalnie 30 osób.
Trenerzy Klubu Młodego Programisty przygotowali dla dzieciaków mnóstwo atrakcji: roboty, tablety, maty do programowania, a do tego słodki poczęstunek. Jest to zatem świetna okazja do zapoznania się z oferta Klubu i zainteresowania dzieci ciekawą sztuką programowania już od ich najmłodszych lat.

Kluby Młodego Programisty, czyli punkty warsztatowe z bezpłatną nauką programowania, działają w Polsce od jesieni ubiegłego roku. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło je w 16 miastach średniej wielkości, po jednym w każdym województwie. Do tej pory z zajęć skorzystało już ponad 20 tysięcy uczestników, a jak zapewniają organizatorzy, to dopiero początek.

- Nasze zajęcia to nie tylko nauka połączona ze świetną zabawą. To przede wszystkim dowód na to, że aby zacząć przygodę z programowaniem nie musimy inwestować w drogi sprzęt komputerowy, czy informatyczne kursy. Pokazujemy dzieciakom i ich rodzicom, bo w naszych zajęciach mogą brać udział także i oni, że warto zacząć tę przygodę - przekonuje minister Marek Zagórski.

Co tydzień, o tej samej godzinie, pod okiem profesjonalnych trenerów, dzieci wraz z rodzicami mogą poznać korzyści płynące z nauki programowania. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a każdy cykl to 10 godzinnych spotkań, prowadzonych na czterech poziomach trudności. Zajęcia dopasowane są do wieku uczestników. Funkcjonują dwie grupy wiekowe: dzieci z klas 1-3 i z klas 4-6 szkół podstawowych.