Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Narodowe czytanie nowel

7 września 2019, 15:55

fot. UM Jaworzno Odcisk okolicznościowej pieczątki, przysłanej do jaworznickiej biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP

fot. UM Jaworzno Odcisk okolicznościowej pieczątki, przysłanej do jaworznickiej biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP

Nowele polskie były lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. W jaworznickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej w tym roku czytali Paweł Silbert, prezydent miasta oraz Tomasz Stockinger, popularny aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

Organizowana przez Prezydenta RP akcja Narodowego Czytania stała się w ostatnich latach bardzo popularna. W ubiegłym roku została przeprowadzona w 3 tysiącach miejsc na całym świecie, nawet na Antarktydzie. Jaworznianie również chętnie w niej uczestniczą. W naszym mieście akcję organizuje biblioteka, która co roku zaprasza  specjalnych gości, którzy czytają na głos wybrane w danym roku lektury. Te zaś są proponowane przez parę prezydencką. W tym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz jego małżonkę, Agatę Kornhauser-Dudę wybranych zostało osiem noweli polskich: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia - napisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda. - Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - zaznaczył.

W jaworznickiej książnicy przeczytane zostały dwie z wybranych nowel. Najpierw usłyszeliśmy „Katarynkę” w wykonaniu prezydenta Pawła Silberta, a następnie aktor Tomasz Stockinger przeczytał lekturę „Dobra pani”. Występowi aktora towarzyszyła muzyka fortepianowa w aranżacji i wykonaniu Stefana Gąsienieca.

Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez Prezydenta RP. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy wspólnie: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku, w stulecie odzyskania niepodległości cała Polska czytała „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

 
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek