Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wystawa "Długoszyn - karty z historii"

22 lutego 2019, 11:43

Wystawa Długoszyn - karty z historii

Wystawa "Długoszyn - karty z historii"

W czwartek, 21 lutego 2019 roku w Muzeum Miasta Jaworzna odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Długoszyn - karty z historii". Autorem wystawy jest współpracujący z jaworznickim muzeum Jarosław Sawiak, historyk, pisarz i poeta, autor książki "Długoszyn - zarys dziejów XII-XVIII wiek", wydanej w 2018 roku.

Na uroczystym otwarciu zgromadziła się imponująca rzesza Długoszynian i ludzi zainteresowanych historią osady, której początki sięgają XII stulecia. W ramach wystawy można podziwiać szereg plansz z powiększonymi zdjęciami budynków, ludzi i instytucji związanych z Długoszynem oraz krótkimi, przystępnymi opisami. Ponadto udało się zgromadzić szereg dokumentów i materiałów źródłowych. Są to m.in. kronika szkoły ludowej w Długoszynie pisana w latach 1887-1951, księgi z przepisami administracyjnymi z 2 poł. XIX wieku, notarialny odpis dokumentu powołujący do życia Ochotniczą Straż Pożarną w 1894 roku, metryki szkolne, księgę wizytacyjną, księgi inwentarzowe długoszyńskiego młyna, kwity ekstabulacyjne i intabulacyjne z początku dwudziestego stulecia, akty własności, podania o dowody osobiste ludzi urodzonych tuż po powstaniu styczniowym, a nawet odręcznie pisane testamenty. Można się było dowiedzieć co nieco o kwestii długoszyńskiego zamku, starej szkole ariańskiej, dziejach oświaty, kościoła i budownictwa sakralnego czy domu ludowego.

Wystawę można oglądać do 25 marca 2019 roku. Zaprasza Jarosław Sawiak wraz z Muzeum Miasta Jaworzna, w każdy tydzień, od wtorku do soboty w godzinach pracy Muzeum.

Organizatorem wystawy jest dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Przemysław Dudzik oraz pracownicy instytucji, m.in. Sławomir Śląski i Adrian Rams.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek