Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Ku pamięci jaworznickich partyzantów

29 czerwca 2018, 12:13

Ku pamięci jaworznickich partyzantów

Ku pamięci jaworznickich partyzantów

W niedzielę, 1 lipca br. odbędą się obchody 75. rocznicy pacyfikacji leśniczówki w Jeziorkach. Podczas wydarzeń w 1943 r. oprócz partyzantów poległych w walkach z hitlerowcami, ucierpiało także wielu jaworznian stanowiących ludność cywilną, którzy byli aresztowani i trafili do obozów koncentracyjnych.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.40 nabożeństwem w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Jeziorkach. Po Mszy Świętej, ok. godz. 11.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych.

***

Podczas wydarzeń w 1943 r. oprócz partyzantów poległych w walkach z hitlerowcami, ucierpiało także wielu jaworznian stanowiących ludność cywilną, którzy byli aresztowani i trafili do obozów koncentracyjnych.

Właśnie w lipcu 1943 roku, a dokładnie 5 lipca Niemcy zrobili obławę w pobliżu leśniczówki i aresztowali członków tzw. "Grupy leśnej" AK, partyzantów Arnolda Preglera i Franciszka Abstorskiego. Arnolda Preglera aresztowali wraz z rodziną. Sam Arnold Pregler został rozstrzelany w Oświęcimiu jesienią 1944 roku. Aresztowano także członków spokrewnionych z nimi rodzin, nie oszczędzono nawet małych dzieci i kobiet w ciąży.