Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Narodowe czytanie "Wesela" Wyspiańskiego

2 września 2017, 23:32

Narodowe czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

W sobotnie przedpołudnie na jaworznickim rynku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego czytała m.in. Sekretarz Miasta Ewa Sidłełko-Paleczny. W ogólnopolską akcję Narodowego Czytania nasze miasto włączyło się już po raz szósty.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej, na trwale wrosła w kalendarz imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie.

W tym roku organizator wydarzenia - Miejska Biblioteka Publiczna, zaprosił do współpracy grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie. Wspólnie z młodymi ludźmi przenieśliśmy się do podkrakowskich Bronowic, by poczuć nastrój opisanego w dramacie miejsca i przypomnieć okoliczności, prezentowanych przez Wyspiańskiego wydarzeń. W klimat epoki wprowadzali nas bohaterowie utworu, w role których wcieli się młodzież jaworznickiego liceum. Aby w pełni oddać charakter i znaczenie odgrywanych postaci, uczniowie zaprezentowali się w strojach ludowych.

Planując przebieg tegorocznej uroczystości, oczywiście nie zapomniano o najmłodszych czytelnikach, dla których przygotowano liczne atrakcje i animacje, nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy zabaw, wspólnie z bibliotekarzami, brali udział w zajęciach plastycznych, kolorując, przygotowane na bazie ilustracji prezentujących sceny z dramatu, obrazy czy wyplatając wianki. Co odważniejsi zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi historii Polski i bliskiego nam Krakowa. Wśród bibliotecznych propozycji dla najmłodszych, znalazł się również punkt nawiązujący do talentu malarskiego Wyspiańskiego. W trakcie imprezy "na żywo" prezentowano obrazy pochodzące ze zbioru portretów dziecięcych artysty, np. "Dziewczynka w niebieskim kapeluszu" czy "Dziewczynka z fiołkami". Czytelnicy, odwiedzający w tym dniu Bibliotekę, mieli także okazję obejrzeć przygotowane wystawy i prezentację multimedialną, przedstawiające biografię i twórczość Wyspiańskiego.

W Jaworznie "Wesele" czytali Sekretarz Miasta Ewa Sidełko Paleczny, Renata Gacek - Radna Rady Miejskiej w Jaworznie, Marta Figura - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Łukasz Bartosik - łowczy z Koła Łowieckiego "Kozioł" w Jaworznie, Monika Rejdych - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, a także nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie - Halina Sokólska, Ewa Wieczorek, Daria Płatek, Magdalena Gajocha, Joanna Matuszyk, Regina Koczur oraz uczennice LO 3 - Natalia Warzecha, Anna Pazdur i Dagmara Madej.

Fot. dzięki uprzejmości A. Tury

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek