Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Jaworznickie Święto Plonów

27 sierpnia 2017, 19:15

Jaworznickie Święto Plonów

Jaworznickie Święto Plonów

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem - u progu jesieni - uroczyście obchodzone jest święto plonów. Także i w tym roku w naszym mieście zakończenie zbioru płodów ziemi było połączone z dobrą zabawą. Jaworznickie dożynki odbyły się w niedzielę, 27 sierpnia na jaworznickim Rynku.

- Jaworzno z roku na rok pięknieje. Dzięki kolejnym inwestycjom i zaangażowaniu mieszkańców zmienia się nasze wspólne otoczenie. Zagospodarowujemy kolejne miejsca, nie zapominając o naturze, która nas otacza - Jaworzno to zielone miasto, tak było zawsze. Dzięki ciężkiej pracy ludzi to również miasto zadbane - mówił podczas uroczystości prezydent Paweł Silbert. - Posiadamy bogactwo w postaci ziemi, która od zawsze wydawała płody rolne. Nadszedł czas, w którym dziękujemy Rolnikom za plony, opiekę nad ziemią, którą uprawiają, dzielimy się radościami ale i mówimy o trudach rolniczej pracy.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po Mszy Świętej uczestnicy z udziałem orkiestry dętej przemaszerowali na jaworznicki Rynek. Tam odbył się okolicznościowy program, na który złożyły się: obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej, wystawa płodów rolnych, a także degustacja chleba i wypieków. Atrakcją wieczoru był występ Zespołu Muzyki i Tańca Silesianie, a także zabawa przy muzyce na żywo.

Święto plonów to również czas podziękowań. W tym dniu nie zapomniano o rolnikach seniorach, którzy wciąż z umiłowaniem pielęgnują jaworznickie ziemie. W liście skierowanym do Państwa Marii i Mieczysława Starczyków, Pana Mieczysława Jaromina, Państwa Ewy i Franciszka Ciołczyków, Pani Ludwiki Bombol, Pani Genowefy Chrząszcz, Państwa Władysławy i Fryderyka Berny, Pana Kazimierza Grzywy, Pani Marii Warmuz, Pana Tadeusza Brzóski, Pani Marii Nowak oraz Pani Józefy Chechelskiej, Prezydent Miasta Paweł Silbert złożył wyrazy uznania i szacunku za wieloletnią, trudną i mozolną pracę na roli.

Podziękowania na scenie z rąk prezydenta Silberta odebrali również Ci, którzy na co dzień ciężko pracują na roli i uprawiają ziemię - Jolanta i Jacek Nieużyłowie, Marcelina i Józef Dziubkowie, Monika i Sebastian Gnypowie, Małgorzata i Jan Klimczakowie, Dominika i Michał Stańczakowie oraz Barbara i Adam Smoliło.

Podziękowano także członkom jaworznickich Zespołów Śpiewaczych, którzy corocznie wzbogacają uroczystości dożynkowe swoim śpiewem. Wyróżnieni za wkład w reprezentowanie i obronę interesów społeczno-zawodowych rolników zostali prezes Miejskiego Zarządu Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie - Pan Tadeusz Brzóska oraz wiceprezes Pan Jan Rożnowski.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek