Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Przegląd filmowy Echa Katynia

10 kwietnia 2017, 11:06

Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w 8. przeglądzie filmowym Echa Katynia, który odbędzie się w czwartek 20 kwietnia br. w Teatrze Sztuk. Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje to niezwykle  filmowe wydarzenie. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnia Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego.

Filmy zaprezentowane zostaną w Centrum Kultury "Teatr Sztuk" o godzinie 11.00 i 17.00. Poprzedzone będą krótkim wykładem wprowadzającym na temat Zbrodni Katyńskiej. Wstęp bezpłatny. Warto przypomnieć, iż emitowane produkcje odnoszą się  nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni. Niektóre z zagranicznych filmów wyświetlanych przez IPN podczas przeglądu Echa Katynia nie zostały jeszcze wyemitowane w żadnej z polskich stacji telewizyjnych.

  • "The Officer's Wife", reż. Piotr Uzarowicz (napisy).
  • "Polska szuka bohaterów", reż. Arkadiusz Gołębiewski.
  • "Katyń - historia wciąż żywa", real. Autostopem na koniec świata.

"The Officer's Wife”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Film zrealizowany w języku angielskim z polskimi napisami.

"Polska szuka bohaterów", reż. Arkadiusz Gołębiewski. Najnowszy film reżysera takich filmów jak "Kwatera Ł", "Dzieci Kwatery Ł". "Polska szuka bohaterów" to produkcja, która przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią, wokół której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna "Inka". Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.
 
"Katyń - historia wciąż żywa", real. Autostopem na koniec świata. Produkcję realizuje Michał Pater, który prowadzi kanał Autostopem na koniec świata w serwisie Youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. Film będzie przybliżał nie tylko samą zbrodnię katyńską, ale również procesy historyczne, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. "Katyń - historia wciąż żywa" to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

Obrazek