Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Narodowe czytanie już w sobotę

2 września 2016, 11:55

Już po raz piąty nasze miasto włączy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W sobotę, 3 września na jaworznickim rynku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza czytał będzie m.in. prezydent Paweł Silbert.

- 3 września br. o godz. 10.00, zapraszamy wszystkich mieszkańców Jaworzna do wspólnego czytania monumentalnej powieści "Quo vadis" polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza, która od ponad 100 lat zachwyca czytelników na całym świecie. Wartka akcja z sensacyjnymi wątkami, barwne plastyczne opisy i wzruszający wątek miłosny, sprawiają, że lektura "Quo vadis" szybko przypada czytelnikom do gustu, zachwyca, przeraża, skłania do refleksji - słowem nie sposób się przy niej nudzić - mówi Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. - O jej wartości, jako arcydzieła, zaświadcza lansowanie przez pisarza niezbywalnych i niezmiennych od zarania, wartości uniwersalnych. Powieść napisana ku pokrzepieniu serc wszystkich tych, którzy zmagają się z przeciwnikiem pozornie silniejszym od siebie.

Ogólnonarodowa lektura "Quo vadis" - dzieła niegdyś uznanego przez Juliana Krzyżanowskiego za "najsławniejszą powieść polską", to wyjątkowa sposobność, by przypomnieć sobie jeszcze raz dzieje miłości Marka Winicjusza do Ligii, poznać początki, rodzącego się za czasów cesarza Nerona, chrześcijaństwa oraz odświeżyć sylwetki bohaterów, stanowiących określone wzory postaw i zachowań - Ursusa, Petroniusza i Chilona.

- Zapraszamy na spotkanie z Quo vadis - arcydziełem literatury polskiej, z "chrześcijańską epopeją" sięgającą do źródeł klasycznych powieści o wielkim uczuciu i niegasnącej wierze, czyniącej cuda w  obliczu niepojętego okrucieństwa, powieścią napisaną pięknym stylem, obrazującym starożytną historię, w które wplecione są niekwestionowane wartości: wiara, sprawiedliwość i wolność - dodaje Monika Rejdych.

Wyjątkowy program, przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, wpisuje się w ideę akcji i cele Narodowego Czytania, które służą popularyzacji fundamentalnych dzieł w polskiej literaturze i kulturze słowa, w jego najdoskonalszych przejawach, a także wzmacnianiu poczucia wspólnej narodowej tożsamości.

Warto w tym dniu pamiętać o zabraniu ze sobą dzieł literata, z prywatnych domowych biblioteczek, gdyż będzie możliwość ozdobienia ich pamiątkową pieczęcią, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność.

Program Narodowego Czytania - edycja V - 3 września 2016 r.

 • inauguracja - godz. 10.00 - Rynek Główny 17 (podcienie biblioteki);
 • Czytanie ulubionych fragmentów "Quo vadis" przez Prezydenta Miasta Pawła Silberta, samorządowców, przedstawicieli kultury, oświaty, duchowieństwa oraz czytelników;
 • wspólne, chóralne czytanie przez jaworznian lirycznych, wzruszających scen z powieści "Quo vadis";
 • selfie z bohaterami powieści: Markiem Winicjuszem, Ligią i rzymskim żołnierzem;
 • finał Gry terenowej o Laur Ligii "Śladami Quo vadis" - losowanie nagród;
 • atrakcje dla dzieci: kolorowanie ilustracji z powieści "Quo vadis", szklana kula z zagadkami, zabawy sprawnościowe, krzyżówki, rzymski strój orgiami, gry planszowe PRETOR oraz Tabula Lusoria - gra planszowa rzymskich legionistów;
 • spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem, który na okoliczność Narodowego Czytania "zatrzyma się w podróży w Jaworznie", jak to czynił przed kilkudziesięciu laty. W programie:
  - s
  elfie z pisarzem dla czytelników i nie tylko,
  - "
  Kto to powiedział?" - quiz ze znajomości utworów literackich Henryka Sienkiewicza,
  - "
  Życie i twórczość pisarza" - konkurs biograficzny z nagrodami,
  - "
  Marie mojego życia" - prezentacja multimedialna,
  - "
  W kręgu Quo vadis" wystawa fotografii i książek H. Sienkiewicza,
  - "
  Czy wiesz, że…" ciekawostki z życia i twórczości H. Sienkiewicza na karteczkach z  ExLibrisem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie i okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.

INICJATYWY TOWARZYSZĄCE:

 • Gra terenowa w Galerii Galena o Laur Ligii "Śladami Quo vadis" - od 25 sierpnia do 1 września,
 • Obraz rzymskiego upadku w powieści H. Sienkiewicza - w Dyskusyjnym Klubie Książki - 6 września, godz. 10.00,
 • "Neron pogromca chrześcijan" - wykład ks. dr. Lucjana Bielasa - 6 września, godz. 17.00,
 • "Pasje wielkiego Noblisty. Śladami Henryka Sienkiewicza" - w ramach cyklu Niezwykłe pary w  historii - 21 września, godz. 16.00,
 • Sienkiewiczowskie impresje filmowe - "Quo vadis w Klubie Filmowym" - 30 września, godz. 16.00.
Obrazek