Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zapraszamy na wystawę

7 stycznia 2016, 08:04

Muzeum Miasta serdecznie zaprasza w najbliższą niedzielę, 10 stycznia na otwarcie wystawy Foto-kronika KWK "Jaworzno". Muzeum w tym dniu będzie otwarte w godz. od 11.00 do 16.00. Wstęp bezpłatny.

- Pomysłodawcą albumu, a zarazem autorem zdjęć i podpisów był Jan Lizończyk - sztygar przewozu dołowego i działacz związkowy; po przejściu na emeryturę (42 lata pracy w zawodzie) kronikarz kopalni "Jaworzno". Grafikę wykonał Klemens Bartyzel pracownik działu mierniczo - geologicznego kopalni. Całość oprawił introligator Franciszek Bełza pracownik kopalni "Komuna Paryska" (wcześniej kopalni "Jaworzno") - wyjaśnia Bartłomiej Cieszyński z Muzeum Miasta Jaworzna. - Album obejmuje czasowo funkcjonowanie jaworznickiego górnictwa w latach 1945 - 1969, kiedy to dwukrotnie pojawiła się w oficjalnym obiegu nazwa Kopalnia "Jaworzno".

Na potrzeby prezentowanej obecnie wystawy wybrano część zamieszczonych w albumie zdjęć. Wydaje się, że odzwierciedlają one dość wiernie niemal wszystkie zjawiska towarzyszące uruchamianiu miejscowego przemysłu wydobywczego po zniszczeniach wojennych.

- Znajdujemy na nich dowody odbudowy zniszczonych i budowy nowych urządzeń produkcyjnych, budowy mieszkań i hoteli dla przybywających z głębi Polski pracowników; powstawania ośrodków kolonijnych, wczasowych, wypoczynkowych, sportowych; organizowania szkolnictwa zawodowego, opieki zdrowotnej oraz zaopatrzenia załóg w podstawowe produkty żywnościowe i odzieżowe. Wszystkie one stanowią dziś ślad czasu minionego, czasu w którym przyszło żyć i pracować naszym dziadkom, rodzicom, a może i nam samym. Postacie znajdujące się na fotografiach w większości ukazane są pod własnymi nazwiskami - tak chciał autor albumu i dyrektorzy wydający zgodę na wykonywanie zdjęć na terenach należących do zakładów pracy, gdzie wówczas obowiązywał powszechny zakaz tego typu czynności - dodaje Bartłomiej Cieszyński.

Wystawę będzie można oglądać do 29 lutego. Serdecznie zapraszamy!