Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Metropolitalna Noc Teatrów

21 września 2015, 08:29

Przed nami wydarzenie, które od swojej pierwszej edycji co roku przyciąga do teatrów tysiące widzów. 6. Metropolitalna Noc Teatrów odbędzie się z 26 na 27 września 2015 r. Bilety na spektakle można rezerwować już dziś.

W tym roku Metropolitalną Noc Teatrów współtworzą: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Gliwicki Teatr Muzyczny, Opera Śląska, Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum", Teatr Korez, Teatr Mały, Teatr Nowy, Teatr Rozrywki, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Zagłębia, a także Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego oraz gościnnie: Teatr Czarnego Tła, Teatr Bez Sceny, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Żelazny, Centrum Kultury Katowice, Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.  

Jak co roku zapraszamy na dziesiątki różnorodnych spektakli i niezliczoną ilość atrakcji - warsztatów, wystaw, pokazów, happeningów, koncertów i spotkań z twórcami. Wydarzenia 6. Metropolitalnej Nocy Teatrów będą rozgrywać się na kilkunastu scenach i potrwają co najmniej do północy.

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprezentuje swój hit - musical "Miłość czyni cuda". Większość atrakcji przygotowanych przez GTM związana jest z kulturą żydowską. Na warsztatach będzie można nauczyć się tradycyjnej wycinanki żydowskiej, tańca żydowskiego, a nawet liznąć hebrajskiego podczas zajęć językowych. Noc w GTM zakończy spotkanie z Maciejem Niesiołowskim, znanym publiczności z popularnych programów telewizyjnych z cyklu "Z batutą i humorem".

Spektakle taneczne to specjalność bytomskiego Teatru Rozbark. Podczas MNT będzie można zobaczyć dwa: "Sen", w wykonaniu zespołu Integra i "democratic body" Anny Piotrowskiej. Przygotowano także warsztaty tańca współczesnego dla dorosłych. Po tanecznych wygibasach publiczność rozbawi Mariusz Kałamaga, a po północy będzie można wziąć udział w grze teatralnej pt. "Nocne podchody w Teatrze".

Opera Śląska, tradycyjnie już, zaprasza na liczne warsztaty i pokazy - plastyczne, charakteryzacji, śpiewu i tańca. Całość otworzy koncert operetkowo-operowy, a zakończy wspólne karaoke.

Teatr Śląski, w tym roku, z częścią programu wyrusza poza swoją siedzibę - w Galerii Szyb Wilson pokaże "Morfinę" Stefana Twardocha, a na Nikiszowiec zaprosi na interaktywny spacer z opowieściami o ludziach i zdarzeniach ważnych dla tego miejsca.

Działania artystyczne Centrum Scenografii Polskiej także przeniosą się na ulice i w inspirujące przestrzenie postindustrialne. Pod egidą Metropolitalnej Nocy Teatrów, choć nie nocą, a przed południem, w katowickiej dzielnicy Bogucice ożyją sceny z przeszłości, z codziennego życia - uliczne zabawy, śluby, występy grajków. Nocą zaś rozegrają się dwa niezwykłe spektakle - jeden w bogucickiej Porcelanie, a drugi w chorzowskiej Hucie Królewskiej.

W przeszłość, choć w nieco inny sposób, przeniesie nas także Teatr Zagłębia, prezentując spektakl "Eugeniusz Bodo - Czy mnie ktoś woła", a także inscenizowany "pokaz celebrycki" - "Zrób sobie selfie z Gierkiem".

To tylko wybrane atrakcje 6. Metropolitalnej Nocy Teatrów, szczegółowy program tutaj. Sprawdź repertuar, wybierz coś dla siebie i przyjedź do teatru bezpłatnym autobusem (rozkład jazdy bezpłatnego autobusu teatralnego).

Pomysłodawcą i współorganizatorem Metropolitalnej Nocy Teatrów jest Górnośląski Związek Metropolitalny.