Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Festiwal Energii 2015 za nami

7 sierpnia 2015, 09:39

Ósma edycja Festiwalu Energii Videozone Jaworzno 2015 przeszła już do historii. W sobotę - 1 sierpnia, stadion przy ul. Krakowskiej tętnił muzyką. Do Jaworzna zawitały znane i lubiane gwiazdy polskiej estrady, które zgromadziły pod sceną ponad 5 000 fanów.

Na dobry początek wystąpił zespół Pectus, czyli czterech uzdolnionych braci Szczepanik: Tomasz, Marek, Maciej i Mateusz. Publiczność, a zwłaszcza jej część żeńska, wspaniale bawiła się i śpiewała popularne przeboje zespołu, takie jak: „Barcelona” czy „Jeden moment”. Tuż po koncercie muzycy, przez ponad godzinę,  z przyjemnością rozdawali autografy i robili sobie zdjęcia z fanami, a kolejka do nich była naprawdę imponująca.

Następnie, gdy już panował półmrok, na scenę wtargnęła (i zawładnęła nią) Luxtorpeda - doskonała propozycja dla miłośników mocnego grania i ostrych gitarowych riff’ów. W przypadku tego zespołu, który jest kopalnią przebojów, publiczność reagowała niezwykle żywiołowo a  pod sceną zrobiło się tłoczno. Warto dodać, że Luxtorpeda, to nie tylko grupa świetnych muzyków, ale też ludzi dbających o pozamuzyczne wartości, o których Litza - frontman zespołu - niejednokrotnie wspominał w przerwach pomiędzy utworami. Na sam koniec artyści zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle jaworznickiej publiczności wraz z flagą upamiętniającą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zaraz po tym energetycznym koncercie, w specjalnie wyznaczonej na stadionie strefie, miał miejsce pokaz teatru ognia. Dwójka artystów wykorzystując pochodnie i zestaw rekwizytów stworzyła niepowtarzalne przedstawienie, w którym główną rolę odgrywały przestrzenne, ogniste obrazy.

Na finał, na scenie głównej wystąpiła gwiazda wieczoru, czyli Beata Kozidrak i Bajm. Zespół ten przyciągnął pod scenę tłumy wielopokoleniowej publiczności i zawładnął wszystkimi bez wyjątku. Było to bardzo energetyczne i pełen emocji widowisko z charyzmatyczną solistką w roli głównej. Zabrzmiały znane hity, które królują na listach przebojów już od 37 lat, a wiele piosenek usłyszeliśmy w nowych rockowych aranżacjach. Było naprawdę KONCERTOWO! Było głośne śpiewanie całych tekstów piosenek w wykonaniu publiki, były długie owacje po każdym utworze i skandowanie „BE-A-TA, BE-A-TA”. Ten koncert warto było przeżyć.

Tuż po występie Bajmu odbył się charakterystyczny i niezwykle wyczekiwany przez publiczność - niepowtarzalny pokaz pirotechniczny. W niebo wystrzelone zostało ok. 500 kg fajerwerków. Widowisko to z zachwytem podziwiała licznie zgromadzona festiwalowa widownia.

Festiwal Energii to również część Videozone. Na sam początek w namiocie rozbrzmiewał set DJ'ski, który był rozgrzewką przed koncertem The Dumplings. Coraz bardziej popularny i często nagradzany duet bardzo młodych muzyków zaczarował zgromadzonych fanów muzyki elektronicznej.

Następnie w konkursie Videozone zmierzyła się finałowa trójka VJ-ów.  Grand Prix w międzynarodowym konkursie zdobył trójmiejski artysta wizualny Derubare, kolejni wyróżnieni artyści to: VJ Elletra (Włochy) i Monsieur Nuage (Francja). Gościem specjalnym był laureat poprzedniej edycji – VJ Abduct (Meksyk).

Tuż po północy na scenie pojawiła się sopocka ekipa Trap’n’Twerk i uwagę wszystkich, szczególnie panów, przyciągały dwie panie potrząsające pośladkami w rytm energetycznej muzyki - taki jest bowiem zamysł twerkingu. Na sam koniec zaprezentował się duet DJ’ski ze stolicy, czyli Flirtini.

W ramach Festiwalu Energii w Jaworznie odbyły się także I Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne "PoluZONE", które stanowiły unikatową propozycję dla instrumentalistów i wokalistów z całego kraju. Zajęcia prowadzone były przez członków zespołu Poluzjanci - grupę wybitnych muzyków sesyjnych, których koncerty regularnie gromadzą nadkomplet publiczności.

Warsztaty, organizowane przez Fabrykę Talentów Centrum Edukacyjno-Artystyczne oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, odbywały się w dniach 27 - 31 lipca. Wyróżniało je innowacyjne, komfortowe dla uczestnika, podejście do organizacji zajęć oraz grono wykładowców. Na finał warsztatów, na jaworznickim rynku odbył się koncert, w którym najpierw wzięli udział wszyscy uczestnicy zajęć, a następnie na scenie zagrali sami Poluzjanci.

VIII Festiwal Energii za nami. Było bardzo muzycznie, tanecznie i iluminacyjnie. Jak na dobry festiwal przystało były energetyczne występy i energetyczna, pełna emocji publiczność. Zabawa trwała do trzeciej nad ranem. Pozostało moc wrażeń i niezapomniane wspomnienia.