Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Luxtorpeda - kolejna gwiazda Festiwalu

7 lipca 2015, 10:56

Niespełna miesiąc pozostał do największej jaworznickiej imprezy - Festiwalu Energii. Już 1 sierpnia 2015 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Krakowskiej wystąpią znane i lubiane gwiazdy polskiej estrady. Jako pierwszy na jaworznickiej scenie pojawi się zespół Pectus, a po nim grupa Luxtorpeda, czyli dawka pozytywnej energii dla fanów dobrego, polskiego rocka.

Luxtorpeda powstała w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha - gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią i formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.

Debiutancki album zespołu, zatytułowany „Luxtorpeda”, ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych. Teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walce, upadkach i powstaniach, ciemnościach oraz nadziei. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność".

Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17. edycji Przystanku Woodstock, a w tym samym czasie utwór "Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1. miejsce, chociażby wśród czytelników pisma "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku i została wyróżniona za płytę roku, przebój roku, teledysk roku i nadzieję roku. Luxtorpeda otrzymała również 4 nominacje do nagrody Fryderyki za 2011 r. Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. „Robaki”, który ukazał się 9 maja 2012 roku. Po miesiącu sprzedaży album uzyskał miano Złotej Płyty, a utwór "Wilki Dwa" był dziewięć razy na pierwszym miejscu w prestiżowym notowaniu listy przebojów Polskiego Radia Programu III.

Znany z anteny radiowej zespół zagra swoje przeboje już 1 sierpnia, specjalnie dla festiwalowej publiczności w Jaworznie! Serdecznie zapraszamy! O innych wykonawcach i szczegółach imprezy można przeczytać na stronie www.festiwalenergii.pl.

Sponsorem głównym Festiwalu Energii jest TAURON Polska Energia.

Obrazek