Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Majowy romans z "Archetti"

20 kwietnia 2015, 08:41

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna znana jest ze swych romansów z wybitnymi artystami, reprezentującymi różne rodzaje i gatunki muzyczne. Tym razem, podczas koncertu „Barokowo i romantycznie”, zaplanowanego na 10 maja, pierwsze skrzypce zagra gwiazda wieczoru, Szymon Krzeszowiec, prymariusz słynnego na całym świecie Kwartetu Śląskiego, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który zachwyci słuchaczy porywającymi interpretacjami dzieł Vitalego, Ysaye'a i Vivaldiego.

Szymon Krzeszowiec to uznany solista, występujący między innymi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, współpracuje także z pianistami, czego dowodem jest, nominowany do nagrody „Fryderyk”, album nagrany z Wojciechem Świtałą. Szybko docierająca do różnych zakątków świata sława kameralisty pozwoliła na założenie duńsko-polskiego tria smyczkowego (Trio Aristos), z którym Krzeszowiec zdobył pierwsze lokaty na prestiżowych międzynarodowych konkursach w Danii i Niemczech. Utytułowany artysta i wytrawny pedagog w „Koncercie poczwórnym” Antonia Vivaldiego wystąpi ze swoimi studentkami - Agatą Kmak, Izabelą Kozak i Julią Kołpanowicz, które równocześnie są muzykami „Archetti”.

Intelekt wyrafinowanych odbiorców zaspokoją także dzieła innych twórców barokowych, olśniewające kunsztowną strukturą formalną, wielogłosową fakturą instrumentalną i bogatą ornamentyką. W przepych epoki kontrastów w subtelny sposób wsączy się romantyczna rozlewność, dotykająca sfery emocjonalnej nawet najbardziej chłodnych intelektualistów. Z pewnością zaintryguje rozpiętość palety nastrojów wywołanych brzmieniami narodowymi - od gorącej ciaccony wywodzącej się z kultury hiszpańskiej aż po subpolarny ziąb Sibeliusa.

Miłośnikom nauk tajemnych wśród słuchaczy będzie dane snucie refleksji dotyczących zadziwiającej symboliki liczb i liter, ukrytych w tkance programu. Kolekcjonerów natomiast ucieszy wiadomość, że podczas koncertu rozlosowanych zostanie pięć płyt Szymona Krzeszowca z autografem artysty, natomiast mający mniej szczęścia melomani otrzymają możliwość zakupienia płyty tuż po koncercie (w cenie 20 złotych).

Zapowiadany koncert, „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna pod batutą Macieja Tomasiewicza, zdumiewająco scalający poezję matematyki i poetyczność uczuć w konstrukcję doskonałą, odbędzie się 10 maja 2015 roku (w niedzielę) o godzinie 18:00 w Centrum Kultury „Teatr Sztuk”. Bilety w cenie: 25 zł - normalny, 15 zł - ulgowy oraz dla jaworznickich rodzin wielodzietnych do nabycia w kasie Teatru Sztuk w Jaworznie.