Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rusza portal o historii obozu

22 września 2014, 10:33

Już w najbliższy piątek, 26 września zostanie uruchomiony portal internetowy obozdwochtotalitaryzmow.pl, stanowiący atrakcyjne i rzetelne źródło wiedzy na temat historii Obozu dwóch totalitaryzmów, który funkcjonował w Jaworznie w latach 1943 - 1956. Portal został dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Po wybuchu II wojny światowej, ze względu na silnie rozwinięty przemysł, Jaworzno zostało włączone do Rzeszy. W 1943 roku w sąsiedztwie kopalni Dachs utworzono obóz koncentracyjny Neu-Dachs, będący filią KL Auschwitz. W 1945 roku obóz przejęli komuniści, powstał tu Centralny Obóz Pracy czynny do 1949 roku, następnie w 1951 roku na jego terenie utworzono Centralne Więzienie dla Młodocianych Więźniów Politycznych. Historia jaworznickiego obozu kończy się po 13 latach w 1956 roku, tym samym był on najdłużej funkcjonującym obozem na ziemiach polskich.

- Portal jest kompleksowym, rzetelnym i łatwo dostępnym źródłem wiedzy o historii obozu. Został podzielony na trzy części, odpowiadające kolejnym etapom funkcjonowania obozu: obóz Neu-Dachs, Centralny Obóz Pracy i Więzienie dla Młodocianych - wyjaśnia Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta. - Przekaz będzie dostosowany do potrzeb zróżnicowanych odbiorców. Syntetyczne teksty popularnonaukowe, będą stanowić kompendium wiedzy, którą pogłębić będzie można lekturą artykułów naukowych, zawartych w publikacjach wydanych przez Muzeum, pt. "Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943-1956".

Na portalu zostanie zamieszczony film dokumentalny pt. "Obóz dwóch totalitaryzmów”, komputerowe wizualizacje obozu, artykuły w formie audiobooków, wywiady z byłymi więźniami obozu. Będzie można zapoznać się z niepublikowanymi do tej pory zdjęciami, planami i relacjami więźniów.

Więcej na stronie internetowej Muzeum Miasta Jaworzna.