Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Twórczość Tadeusza Ziętary - wernisaż

10 lipca 2014, 07:00

Wystawa poświęcona twórczości Tadeusza Ziętary zawita do jaworznickiego Muzeum. Autor dzieł, z którymi będzie można się zapoznać, jest absolwentem krakowskiej ASP oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, a jego działalność skupia się głównie na: srebrnej biżuterii unikatowej, grafice warsztatowej i malarstwie. Wystawa rozpocznie się 18 lipca o godz. 18:00 i potrwa cały miesiąc, aż do 18 sierpnia.

Poniżej recenzja twórczości Tadeusza Ziętary, autorstwa Jacka Jędo:

„Tadeusz Ziętara, artysta malarz i grafik zajmujący się również biżuterią autorską. Pedagog Liceum Plastycznego w Katowicach. Uczestnik wielu plenerów malarskich. Te wątki działalności twórczej rozwija od lat równolegle.

Od dawna obserwuję twórczość artystyczną Tadka. Nie ulegał zewnętrznym wpływom mód czy trendów. Był i jest nadal wierny swoim wartościom. Nie szukał łatwych rozwiązań czysto formalnych. Pracował zawsze nad zawartością treści, poszukiwał wyrazu i odpowiednio dobranych środków artystycznych. Przykłady malarstwa i grafiki z ostatnich lat pobudzają do refleksji. Przywołują również wspomnienia. A związane są z czasem dość odległym – okresem nauki w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Już wtedy Tadek dużo malował, rysował w tym często w plenerze. Byłem nieraz świadkiem jego twórczych zmagań plenerowych, fascynacji jakie dostarczały mu wrażenia widoków, pełne podpowiedzi malarskich. Posiadał cechę charakteru i talentu, skłaniającą go do pogłębionego studium. I nadal ją posiada, rozwija. Tadkowi zawsze zależało na oddaniu i przekazaniu prawdy o istocie oglądanego pejzażu i doświadczanego nie tylko zmysłowo ale i duchowo. Zdobywana wiedza, praktyka malarska w tym własne ćwiczenia w plenerze, już wtedy określiły kierunek rozpoczętej drogi twórczej.

Później, za sprawą studiów w katowickiej filii krakowskiej ASP, grafika warsztatowa a szczególnie akwaforta z akwatintą wzbogaci Tadka twórczość artystyczną. Grafika odkryje, odsłoni nowe rejony inspiracji, nowe możliwości wyrazu. Dzięki specyfice warsztatu, ograniczeniu do czerni, szarości, bieli i strukturze kresek – akwaforta wyzwoli nowe pomysły. Nieco inny sposób obrazowania. Poszerzy twórczość Tadka o nowe wątki, nie tylko warsztatowe czy formalne, estetyczne. W akwaforcie, Tadeusz uwolni się od studium z natury, wykorzystując pewne jej elementy do badania nowego rodzaju kompozycji, którą organizuje metafora, aspekt poetycki. Myślę, że doświadczenia malarskie wpłynęły na wyraz i tkankę rysunkową grafik. Z kolei, praca nad akwafortą z akwatintą, zaowocowała kompozycjami malarskimi o cechach pewnych już syntez kompozycyjnych jak np. w obrazie zatytułowanym „Skansen”.

A więc te dwie dyscypliny artystyczne wzajemnie się inspirują. Cykle pejzaży powstające od lat wciąż przemawiają autentycznością. Aspekt realistyczny, wątki odwzorowań autor wzbogaca czy podporządkowuje roli światła. Jest ono akcentowane w obrazach Tadka, tworzy nastrój, refleksy czy wyszukaną kolorystykę. Ten ton koloru, dominujący w wielu Tadeusza obrazach, dobrze oddaje specyfikę kolorystyczną naszego rodzimego pejzażu. Odcienie delikatnego, szarego błękitu. Czasem nabierającego intensywności. Klimat malarskiego przedstawienia odsłon pejzażu, bogactwo szczegółów, zawsze podporządkowane są całości kompozycji. Nawet tam, gdzie cecha odwzorowania natury jest wiodąca.

Tadeusz jest również świetnym akwarelistą. Widoki oświetlonych słońcem skał, kompozycje z samych chmur jako niepowtarzalne odsłony nieba, motywy architektury urzekają swą malarską wizją, urodą i lekkością. Niezwykle sugestywne, pełne uroku i szlachetnej prostoty, zwięzłości są kompozycje graficzne na małych formatach kartki.

Twórczość Tadeusza Ziętary rozwija się od lat szerokim, pogłębionym nurtem. Przybywa obrazów i grafik. Studium w cyklach malarskich, szczególnie inspirowanych pejzażem i coraz ciekawsze, intrygujące grafiki, świadczą o dojrzałości twórczej Tadka, pasji i fascynacji tym co tworzy.”