Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wakacje z muzeum

2 lipca 2014, 14:36

Wakacyjne lato z Muzeum upłynie dla jaworznian głównie pod szyldem wycieczek związanych z naszym miastem. Wszystkie wyprawy i zajęcia będą się odbywać w każdy wtorek lipca i sierpnia o godzinie 10.00. Uczestnictwo w wycieczkach jest bezpłatne.

Harmonogram wycieczek:

8 lipca 2014r.

Adrian Rams zaprasza na wyprawę śladem byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i komunistycznego obozu pracy, znajdującego się na Osiedlu Stałym. Wycieczka z przewodnikiem będzie szansą do poznania miejsca i historii obozu Neu-Dachs, filii KL Auschwitz-Birkenau, który powstał w 1943 r. Po funkcjonującym do 1956 r. komunistycznym Centralnym Obozie Pracy i Progresywnym Więzieniu dla Młodocianych Więźniów Politycznych pozostała infrastruktura wykorzystywana do dzisiaj. Działający w latach 1943-1956 obóz był najdłużej funkcjonującym tego typu miejscem w Polsce, które odbiło swe piętno na historii całego miasta.

15 lipca 2014r.

Bartłomiej Cieszyński zaprasza na wycieczkę „Górnicze  centrum Jaworzna” na której dowiemy się, że górnictwo węglowe Jaworzna miało swoje początki także na terenie dzisiejszego Śródmieścia. Celem dowiedzenia tej tezy wybrano 6 punktów widokowych, które pozwalają na przybliżenie określonych wydarzeń. Są one rozmieszczone wokół istniejącego parku: przy ulicy Pocztowej obok muzeum, w pobliżu siedziby policji na ulicy Narutowicza, przy końcu ulicy Pocztowej, u wylotu ulicy Zacisze, przy placu Gwarków i obok dawnej siedziby Cechu Rzemiosł Różnych. Każdy z punktów pozwala wskazać istnienie dziś lub w przeszłości określonych obiektów związanych mniej lub bardziej z górnictwem albo też umiejscowienie zjawisk z nim związanych.

5 sierpnia 2014 r.

Bartłomiej Cieszyński zaprasza wszystkich na trasę wycieczkową „Wokół jaworznickiego rynku”. Przebudowana płyta rynku zachęca do zorganizowania wycieczek – spacerów po jego obrzeżach , przywołania wydarzeń rozgrywających się w przeszłości w jego granicach oraz postępujących w czasie zmian architektonicznych. Dla ułatwienia i tu wytyczono kilka punktów widokowych: u wlotów ulic Sądowej oraz Słowackiego, obok pomnika ks. Stojałowskiego, koło budynku Stowarzyszenia Jaworznicka Przyjaźń, przy wlocie z placu św. Jana w ulicę Królowej Jadwigi i z rynku w ulicę Mickiewicza oraz ostatni – w połowie południowej pierzei rynku. Każdy z nich stwarza możliwość przybliżenia historii miejsca, w którym się znajduje.

22 lipca 2014r. i 26 sierpnia 2014r.

Plener malarskiego, który poprowadzi w lipcu Marcin Jania, natomiast w sierpniu Iwona Brandys.

12 sierpnia 2014r.

Barbara Stanek zrealizuje wraz z uczestnikami wycieczki program kultywowania pamięci o mniejszości żydowskiej zamieszkałej niegdyś w Jaworznie. Cmentarz żydowski usytuowany jest w dzielnicy Podłęże. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ciekawą historią obiektu oraz najstarszych nagrobków, a także interpretacją symboliki nagrobnej.

29 lipca 2014r. i 19 sierpnia 2014r.

Elżbieta Trojan zaprasza na zajęcia ze swobodnego budowania budynków związanych z historią Jaworzna. Maple to tradycyjne drewniane klocki, wykonane z szlachetnego Klonu. Wyjątkowo trwałe, lekkie, naturalne, bez lakierów czy farb. Identyczny kształt i rozmiar każdego klocka sprawiają, że jeden zgubiony element już nigdy nie zepsuje zabawy. Maple rozwijają wyobraźnię, zmysł przestrzenny, zdolności konstrukcyjne, umiejętność planowania oraz koordynacji. Przede wszystkim jednak zapewnia wspaniałą rozrywkę w gronie najbliższych, umilając czas i dostarczają mnóstwa radości. Klocki to jedna z nielicznych zabawek, która nigdy się nie nudzi i zapewnia frajdę dla dzieci w każdym wieku.