Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zapraszamy na wystawę

30 czerwca 2014, 08:20

Od 1 do 19 lipca 2014 r. w Muzeum Miasta będzie można zwiedzać historyczną wystawę pt. "Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja Kopalni "Wujek" 13-16 grudnia 1981 r.". Ekspozycja, która pojawi się na antresoli jaworznickiego muzeum jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej KWK "Wujek". Wystawa składa się z 26 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.

- Na co dzień opowiadamy o "Solidarności”, pacyfikacji i jej ofiarach w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni "Wujek”. Jednak od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, by tragiczną historię "Wujka” pokazać poza Muzeum. Teraz nam się to udało dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski - mówi Stanisław Płatek, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek'' Poległych 16 grudnia 1981 r.

Historia opowiedziana przez twórców wystawy zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku.  Następnie opisano powstanie związków zawodowych, "karnawał Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, "odblokowywanie" zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację KWK "Wujek". Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobne miejsce. Całość kończy tablica, na której przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani.

- Zależało nam na tym, by zastrzeleni górnicy zostali pokazani  również jako synowie, mężowie i ojcowie. Dlatego na tablicach prezentujemy fotografie z prywatnych zbiorów rodzin górników - podkreśla Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.

Wystawę można oglądać w jaworznickim Muzeum dzięki uprzejmości Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które przygotowało ekspozycję we współpracy ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK "Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 roku. Zapraszamy do oglądania.