Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

E-papierowe rozkłady jazdy

29 sierpnia 2016, 11:23

fot. PKM Jaworzno

fot. PKM Jaworzno

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie testuje nową technologię, która może zrewolucjonizować istnienie i funkcjonowanie tradycyjnych rozkładów jazdy na przystankach. W miniony piątek, 26 sierpnia na przystanku "Pechnik" w stronę Osiedla Stałego PKM uruchomił nowoczesną  e-papierową tablicę. Wyświetla ona w czasie rzeczywistym informacje o najbliższych odjazdach autobusów. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce.

PKM stara się ciągle rozwijać informację pasażerską i doposażać kolejne strategiczne przystanki w wyświetlacze informujące o faktycznych godzinach przyjazdu autobusów. Niestety w wielu miejscach występują problemy z doprowadzeniem energii elektrycznej, a same koszty zakupu i utrzymania dużych tablic LCD są bardzo wysokie. Dlatego też, bazując na pomyśle zaczerpniętym w Londynie, spółka uruchomiła własną tabliczkę w niezwykle energooszczędnej technologii e-papieru.

- Technologia e-ink pozwala prezentować na matrycy nie tylko tradycyjne rozkłady w formie "tabliczkowej", ale również te "dynamiczne" w czasie rzeczywistym - wyjaśnia Zbigniew Nosal, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. - Zastosowanie e-papieru do tych celów pozwoli na zmniejszenie kosztów zmian i aktualizacji rozkładów jazdy na przystankach, gdyż nie trzeba fizycznie drukować i przyklejać kartki, tylko rozkład aktualizuje się z systemu informatycznego automatycznie. Zapewni to również zawsze aktualną wersję rozkładu i - poprzez dodatkową prezentację odjazdów w czasie rzeczywistym - w znaczny sposób poprawi standard obsługi naszych pasażerów.

Matryca e-ink jest zasilana panelem fotowoltaicznym, posiada zamontowany unikatowy autorski system podgrzewania. Do zasilania działającego całą dobę urządzenia wystarczy energia ze źródła odnawialnego - panelu solarnego z akumulatorem. Zmagazynowana energia posłuży także do podświetlenia tekstu w nocy i zapewni 15-sekundową częstotliwość odświeżania danych o odjazdach autobusów w czasie rzeczywistym, pochodzących z systemu kiedyPrzyjedzie.pl.

- W chwili obecnej dokonamy wnikliwych testów prototypowego urządzenia i wykażemy czy możliwe jest jego szersze zastosowanie na kolejnych przystankach. Wierzymy, że odpowiednio zaprojektowana obudowa zapewni poprawne działanie nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przyszłości tego typu urządzenia być może będą mogły z powodzeniem zastąpić tradycyjne, papierowe rozkłady jazdy w gablotach przystankowych - dodaje Zbigniew Nosal.

Więcej na www.pkm.jaworzno.pl

ObrazekObrazek