Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dyskusja o eko-komunikacji

29 lipca 2015, 14:08

Jaworzniccy pasażerowie już od kilku miesięcy korzystają z elektrycznego autobusu i mogli się w tym czasie przekonać o zaletach tej ekologicznej i ekonomicznej formy transportu. We wtorek - 28 lipca - w Jaworznie dyskutowano na temat dotychczasowych doświadczeń z nowoczesną formą napędu oraz perspektywach rozwoju elektrycznego taboru w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej. Spotkanie przedstawicieli władz miasta, PKM-u i firm z różnych branż było też okazją do prezentacji działającej od niedawna stacji ładowania autobusów, która powstała na Osiedlu Stałym.

Z nowej stacji korzysta już jedyny, jak na razie, jaworznicki elektrobus. Punkt zlokalizowany na Osiedlu Stałym służy do doraźnego ładowania pojazdu podczas postoju i przerwy między kursami. Zastosowana technologia w bateriach autobusu, podobna jest do tej stosowanej w nowych telefonach komórkowych, co sprawia, że nie ma konieczności ich pełnego rozładowywania i doładowywania. "Do pełna" autobus jest ładowany w zajezdni PKM, gdzie znajduje się druga stacja. Mając w perspektywie rozwój elektrycznego taboru, wraz ze wzrostem ilości eko-busów we flocie PKM, dodatkowe stacje ładowania pojawią się zapewne także w innych częściach miasta.

Przypomnijmy, że pojazd marki Solaris Urbino 12 Electric jest wyposażony w klimatyzację oraz we wszystkie obecnie wykorzystywane urządzenia: System Informacji Pasażerskiej (tablica wyświetlająca informacje o kolejnych przystankach realizowanej linii oraz towarzyszące im zapowiedzi głosowe), automat biletowy, darmowy internet poprzez sieć Wi-Fi oraz gniazda USB umożliwiające pasażerom np. ładowanie baterii telefonów komórkowych w czasie podróży.

Zakup nowego pojazdu był konsekwencją przeprowadzanych od 2012 r. testów autobusów z napędem elektrycznym, a jednocześnie kolejnym etapem działań zmierzających do zakupu elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą pojazdów. Zakup autobusu elektrycznego pozwoli także precyzyjnie określić lokalizację stacji ładowania, umożliwiających uzupełnienie energii autobusu na trasie przejazdu.

Elektryczne autobusy już dziś stanowią realną alternatywę wobec pojazdów z napędem konwencjonalnym. Ich niewątpliwymi zaletami są ograniczona do minimum ingerencja w środowisko naturalne (brak emisji spalin) oraz ekonomiczna eksploatacja. W przyszłości planowany jest zakup kolejnych pojazdów elektrycznych.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek