Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Czyste środowisko i własna woda

14 października 2014, 14:48

Czyste środowisko, wygoda mieszkańców i rozwój miasta - to główne cele budowy nowej kanalizacji w Jaworznie. W okresie ostatnich trzech lat dzięki unijnemu wsparciu w mieście powstała kanalizacja o wartości 119 mln zł.

- Dzięki unijnemu wsparciu skończyliśmy I fazę projektu kanalizacyjnego dla Jaworzna. 64 mln zł dotacji oraz środki z gminy i spółki miejskiej spowodowały, że w mieście powstało kilkadziesiąt kilometrów nowej kanalizacji. Jaworzno wykonało wielki cywilizacyjny skok - mówi prezydent Paweł Silbert.

Wartość I fazy to 119 mln zł, z czego 64 mln zł stanowi dotacja z Funduszu Spójności. Oprócz ujęcia wody pitnej Piaskownia w czterech osiedlach Jaworzna: Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach i Ciężkowicach, powstało ok. 86 km kanalizacji, ponad 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni. Dzięki temu blisko 13 tys. mieszkańców zyskało możliwość wygodnego korzystania z sieci kanalizacyjnej, co wiąże się z likwidacją uciążliwych i często nieszczelnych szamb, a to z kolei przełoży się na poprawę środowiska naturalnego oraz na jakość gleby i wód podziemnych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.