Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dwa tysiące w trzy miesiące

18 lipca 2014, 09:15

Do końca września w północnych dzielnicach Jaworzna powstanie blisko 2 tysiące nowych przyłączy kanalizacyjnych. Wszystko dzięki specjalnemu systemowi dotacji, który pozwala uzyskać mieszkańcom zwrot kosztów realizowanej inwestycji.

O systemie dotacji pisaliśmy już wiele razy. Chociażby ze względu na jego unikatowość oraz na fakt, że jaworznickie wodociągi, jako jedno z nielicznych przedsiębiorstw w kraju, pozyskało dla mieszkańców Jaworzna wsparcie - 16,5 mln zł, na  dofinansowanie budowy prywatnych przyłączy kanalizacyjnych - ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powyższe wsparcie jest tym bardziej ciekawe, gdyż może być łączone z systemem dopłat, który został dodatkowo uruchomiony przez Prezydenta Miasta - zwrot kosztów budowy przyłącza w wysokości 50 %, jednak nie więcej niż 2000 zł.

Na odzew i zainteresowanie dotacjami ze strony mieszkańców długo nie trzeba było czekać. Umowy na dotację podpisało już blisko 2 500 gospodarstw. Na podstawie tych umów w roku 2013/2014 wybudowano już przyłącza mieszkańcom Pieczysk, a obecnie prace realizowane są w kolejnych trzech północnych dzielnicach: Ciężkowicach, Górze Piasku i Długoszynie.

- Łącznie w terenie pracuje już dwadzieścia brygad, które do końca września wybudują dwa tysiące przyłączy. Zakładamy, że aby zmieścić się w terminie, wykonawcy zobowiązani są  utrzymać ogólne tempo prac na poziomie sześciu przyłączy dziennie – tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel. - To bardzo duże wyzwanie zarówno dla wykonawcy, dla nas jako beneficjenta oraz dla mieszkańców, którzy współpracując z brygadami w terenie muszą znosić chwilowe „uroki budowy” przyłącza na swojej posesji.

Rekompensatą za utrudnienia będzie na pewno dla jaworznian możliwość korzystania z ekologicznej kanalizacji oraz brak konieczności kosztownego opróżniania szamba. Każdy kto podpisał z wodociągami umowę o dotację z NFOŚ otrzyma średnio około 40% zwrotu kosztów budowy przyłącza plus możliwą dotację z Urzędu Miasta. Przed rozpoczęciem budowy, zainteresowanych podłączeniem mieszkańców, którzy posiadają umowę z wodociągami, odwiedza przedstawiciel wykonawcy w celu dokonania pomiaru i dokładnej wyceny przyłącza. Po tej wizycie mieszkaniec otrzymuje szczegółową wycenę (uwzględniającą dotacje z NFOŚ i UM), kosztorys robót oraz oświadczenie co do realizacji przyłącza. Na podjęcie decyzji, czy przyłącz będzie realizowany przez firmę wyłonioną w drodze przetargu przez MPWiK, czy też samemu, mieszkaniec ma 14 dni. 

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Spółki przy ul. św. Wojciecha 34 w dziale JRP oraz pod numerem tel. (32) 318 60 74 oraz w Dziale Techniczno – Inwestycyjnym pod numerem tel. (32) 318 60 26 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Informację na temat dotacji z Gminy udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, ul. Dwornickiego 5 tel. (32) 618 16 82.

***

Przy okazji informujemy, że od 21 lipca 2014 r. zmieniają się godziny pracy JRP (Jednostki Realizującej Projekt, która nadzoruje prace nad projektem „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno”. Nowy harmonogram pracy wygląda następująco:

  • Poniedziałek - 7:00-11:00
  • Wtorek - 12:00-15:00
  • Środa - 7:00-11:00
  • Czwartek - 12:00-17:00
  • Piątek - 7:00-11:00