Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Świąteczne spotkania w Klubach Seniora

22 grudnia 2021, 12:48

Świąteczne spotkania w Klubach Seniora

Świąteczne spotkania w Klubach Seniora

Drugi dom, przyjazna atmosfera, miejsce do którego chce się wracać - takich określeń używają seniorzy korzystający z dwóch Klubów Senior+, które w naszym mieście działają na terenie Osiedla Podwale w Pawilonie "Słoneczna" i w Centrum przy ul. Matejki - "Pod Arkadami". Ze świątecznymi życzeniami, seniorów odwiedzili Zastępca Prezydenta Jaworzna - Łukasz Kolarczyk oraz Radna Ewa Zuber.

Już od blisko pięciu lat seniorzy z Klubu Senior + "od Arkadami", cieszą się bezpieczną przystanią w swoim klubie. Seniorzy z Klubu na Podwalu na przełomie lutego i marca 2022 roku świętować będą drugi rok istnienia. Przez te lata właśnie w tych miejscach mieli szansę rozwinąć swoje umiejętności manualne, skorzystać z pomocy fizjoterapeutów, zwiedzić wiele miejsc podczas wspólnych wycieczek oraz co najważniejsze spędzić czas w towarzystwie życzliwych osób.

- Kluby Senior + w naszym mieście umożliwiły wielu samotnym osobom powrót do życia w społeczności lokalnej - mówi Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk. - To miejsca, w których seniorzy znów czują się potrzebni, odnajdują przyjaźń i drugi dom. Gmina będzie aplikowała o kolejne środki na utrzymanie obecnych Klubów, a w przyszłości także będziemy starali się o stwarzanie możliwości do powstawania nowych placówek. To ważne działanie, ponieważ ożywa cała okolica przy takich miejscach. Kluby są bezpieczną przystanią dla osób starszych, a szeroka oferta - co widzimy na przykładzie klubu na Podwalu prowadzonego przez panie Krystynę Janicką i Monikę Sigę i przy ul. Matejki, gdzie pracę i opiekę organizują panie Bronisława Zarzeczna oraz Małgorzata Krzyżak - spotyka się z wielkim zainteresowaniem seniorów - podkreśla Łukasz Kolarczyk.

Podczas przedświątecznych spotkań, radna Ewa Zuber oraz zastępca prezydenta Łukasz Kolarczyk przekazali najlepsze życzenia świąteczne dla seniorów i ich rodzin wraz z upominkami i słodkimi prezentami. Zastępca Prezydenta Miasta w imieniu swoim oraz Prezydenta Pawła Silberta podziękował także za pracę i zaangażowanie osobom opiekującym się Klubami Seniora w mieście.

- Dzięki wsparciu miasta, wiele samotnych, starszych osób odnalazło miejsce, w którym może oderwać się od prozy codziennego życia. Patrząc na to jak rozwijają się nasi podopieczni po kilku miesiącach pobytu w klubie, mogę z całą pewnością powiedzieć, że  nie ma lepszego lekarstwa na wszystkie dolegliwości, zarówno te fizyczne jak i te spowodowane samotnością i odizolowaniem społecznym - dodaje Krystyna Janicka, kierownik Klubu Senior + w Pawilonie "Słoneczna".

- W marcu minie pięć lat funkcjonowania naszego klubu. To lata radości, szczęścia a czasem także smutku z powodu odejścia naszych klubowych przyjaciół. Jednak ten czas, zarówno dla nas jak i jaworznickich seniorów jest pełen wzruszeń, emocji i wspomnień - mówi Bronisława Zarzeczna, kierownik Klubu Senior + "Pod Arkadami".

***

Kluby Senior + służą starszym mieszkańcom Jaworzna, którzy na co dzień zmagają się z samotnością. Prowadzone działania są doskonałą okazją "do wyjścia z domu" i aktywnego spędzenia czasu w gronie rówieśników i rozwijania wspólnych pasji.

Powstanie tego typu miejsc to przede wszystkim rządowe dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Właśnie z tego typu środków przekazano na utworzenie Klubu Senior + „Pod Arkadami” - ponad 136 tys. złotych, a na klub „Słoneczna”150 tys. zł.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej co roku wnioskuje o fundusze na funkcjonowanie klubów Senior+. Projekt pn."Zapewnienie funkcjonowania Klubu SENIOR+" był dofinansowany z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020.

W godzinach funkcjonowania placówek, Kluby Senior+ zapewniają Seniorom m. in. zajęcia ruchowe, edukacyjne, kulturalno - oświatowe oraz aktywizujące społecznie. W ramach  projektu zatrudnieni są między innymi specjaliści od fizjoterapii, terapii zajęciowej, rękodzieła oraz psycholog. Wsparcie w klubach Senior + jest bezpłatne.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek