Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

UOKIK: Zakupy świąteczne - jak wybrać odpowiedni prezent?

16 grudnia 2021, 07:00

UOKIK

UOKIK

Kosmetyki, elektronika, biżuteria - to jedne z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, jak kupować, by prezent był trafiony.

Okres przedświąteczny to czas, kiedy chętnie kupujemy i wydajemy więcej, z myślą o prezentach dla bliskich. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o podstawowych prawach konsumentów oraz podpowiada, na co zwrócić uwagę przy świątecznych zakupach.

Mikołaj najczęściej przynosi dzieciom zabawki. Pamiętaj, aby wybrana zabawka była nie tylko atrakcyjna, ale i bezpieczna. Zachęcamy do zrównoważonej konsumpcji. Nietrafiony prezent będzie bezużyteczny i obciąży środowisko - wybierajmy mądrze.

- Kupujmy świadomie i nie dajmy się ponieść szałowi zakupów. Działajmy zgodnie z aktualnym trendem odpowiedzialnej, zrównoważonej konsumpcji. Nie kupujmy dla samego kupowania. Niech te świąteczne prezenty będą przemyślane, a nasze decyzje zakupowe niech uwzględniają gust i upodobania osób obdarowywanych. Źle wybrane produkty np. kosmetyki czy ubrania mogą się zmarnować, gdy nie będą używane. Nietrafiony prezent stanie się odpadem i obciążeniem dla środowiska. Zaplanujmy zatem zakupy świąteczne z wyprzedzeniem i nie dajmy się ponieść impulsywnej konsumpcji, szkodliwej nie tylko dla środowiska, ile przede wszystkim - dla naszej kieszeni - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Poniżej kilka ważnych rad dotyczących bezpiecznych zakupów.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek