Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

998 = 112: od września jeden numer alarmowy!

18 sierpnia 2021, 08:28

Od września jeden numer alarmowy!

Od września jeden numer alarmowy!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od kilku lat prowadzi prace nad uruchomieniem numeru 112 jako jedynego ogólnopolskiego numeru alarmowego. Aktualnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach obsługuje zgłoszenia alarmowe wpływające na numer alarmowy 112 i 997. Od września br. dzwoniąc na numer alarmowy 998 dodzwonimy się do CPR w Katowicach.

Wówczas osoba, która zadzwoni na ten numer dodzwoni się do operatora numerów alarmowych, który zgodnie z procedurami zapyta o wymagane informacje i za pomocą systemu teleinformatycznego (dokument elektroniczny - tzw. formatka) przekaże zgłoszenie do właściwego dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego/Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej celem realizacji zgłoszenia.
Przy okazji warto zaznaczyć, iż z numerów alarmowych należy korzystać tylko w sytuacji potrzeby dokonania zgłoszenia alarmowego (w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego).

Jeśli obywatel ma potrzebę kontaktu telefonicznego z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej, nie mającego charakteru zgłoszenia alarmowego, wówczas powinien zadzwonić na numer miejski, który dostępny jest na stronie internetowej komendy PSP.

Przejęcie obsługi wywołań kierowanych na numer alarmowy 998 przez centra powiadamiania ratunkowego rozpoczęło się z dniem 1 lutego 2021 r. w województwie podlaskim. Od tego dnia zgodnie z przyjętym harmonogramem, na terenie poszczególnych województw proces ten jest sukcesywnie dokonywany. Akcja ma zakończyć się w dniu 4 listopada 2021 r. przełączeniem połączeń z ostatniego obszaru obsługi w województwie zachodniopomorskim. W województwie śląskim proces ten będzie realizowany w dniach od 9 do 20 września br.

Pamiętajmy, aby korzystać z numerów alarmowych 998 i 112 odpowiedzialnie!