Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Jaworzno solidarne z poszkodowanymi mieszkańcami Nowej Białej na Podhalu

21 czerwca 2021, 11:31

Fot.Podhaleregion.pl/Maciek Zubek

Fot.Podhaleregion.pl/Maciek Zubek

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert wystąpi do Rady Miejskiej z inicjatywą pomocy mieszkańcom wsi Nowa Biała (gmina Nowy Targ) na Podhalu, poszkodowanym w niedawnym pożarze kilkudziesięciu zabudowań. Propozycja natychmiastowej pomocy finansowej w kwocie 100 000,00 zł, już w czwartek 24 czerwca 2021 r. trafi pod obrady Rady Miejskiej.

Pożar wybuchł w sobotę wieczorem 19 czerwca 2021 r. w Nowej Białej na Podhalu. Ogień objął powierzchnię około 1 hektara, na której znajdowała się zwarta zabudowa - budynki mieszkalne były połączone z gospodarczymi. W różnym stopniu zniszczonych zostało 25 domów oraz 23 budynki gospodarcze. Poszkodowanych zostało kilku mieszkańców. W stanie dobrym, głównie z poparzeniami i podtruciami, trafili do szpitali. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Domy musiało opuścić ponad 100 osób, które schroniły się głównie u rodzin i znajomych. Trwają liczne akcje pomocowe, jednak odbudowa domostw, jak i zabezpieczenie odpowiednich środków dopiero się rozpocznie. 

- W Nowej Białej na Podhalu wydarzyła się tragedia jakiej dawno już nie widzieliśmy. Na szczęście nikt nie stracił życia w wielkim pożarze. Czujemy się solidarni i chcemy pomóc mieszkańcom gminy, którzy stracili dorobek życia. Już w niedzielny poranek z inicjatywą pomocy finansowej dla poszkodowanych, wystąpił do mnie radny Dawid Domagalski. Ta propozycja jest zgodna z moim przekonaniem o współpracy i niesieniu pomocy przez samorząd, spotkała się również z akceptacją członków Kolegium Konsultacyjnego. Dlatego też, na najbliższej sesji, z budżetu Jaworzna przekazane zostaną środki finansowe w kwocie 100 tys. zł, które pomogą odbudować się po pożarze mieszkańcom Nowej Białej - mówi Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Do przekazania pomocy finansowej potrzebna jest zgoda Rady Miejskiej. 24 czerwca 2021 r. odbędzie się sesja Rady, podczas której przedstawiony zostanie projekt uchwały zakładający udzielenie pomocy finansowej w kwocie 100 000,00 zł. Te środki zapewnią realizację najpilniejszych potrzeb mieszkańcom wsi Nowa Biała.

Jaworznianie, w obliczu tragedii dziejących się w Polsce, potrafią okazywać pomoc. M.in. w 2017 roku środki finansowe zostały skierowane do gminy Szubin, która bardzo mocno ucierpiała po potężnych nawałnicach, które przeszły przez woj. kujawsko-pomorskie.

Fot.Podhaleregion.pl/Maciek Zubek