Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wystawa na 100-lecie wybuchu III powstania śląskiego

20 maja 2021, 14:19

Wystawa na 100-lecie wybuchu III powstania śląskiego

Wystawa na 100-lecie wybuchu III powstania śląskiego

W czwartek, 20 maja br.  oficjalnie została zaprezentowana wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Instalację można oglądać przy Muzeum Miasta Jaworzna do 15 czerwca br.

Wystawę otworzył Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder. Zebranych powitała również Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Monika Bryl wraz z dyrektorem Muzeum Miasta Jaworzna Przemysławem Dudzikiem. Po wystawie uczestników wernisażu oprowadziła Aleksandra Korol-Chudy (OBEN IPN Katowice), autorka wystawy.

Ekspozycja powstała z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wyszedł z inicjatywą organizacji plenerowej wystawy "Powstania śląskie 1919-1921". Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i we współpracy z Wojewodą Śląskim będzie prezentowana w wielu miastach na terenie całego kraju, w tym w większości wojewódzkich.

Po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r., zdecydowano, że o przyszłości Górnego Śląska, znajdującego się do tej pory w granicach państwa niemieckiego, postanowi plebiscyt, w którym uprawnieni ku temu mieszkańcy regionu oddadzą głos za jego przynależnością do Niemiec lub do Polski. Na górnośląskim obszarze plebiscytowym rozpoczęła się kampania propagandowa prowadzona przez obie strony, mająca przekonać niezdecydowanych. Dramatyczny przebieg konfliktu o Górny Śląsk spowodował konieczność trzykrotnego zrywu zbrojnego.

Wystawa "Powstania śląskie 1919-1921" została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918 -1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską - to najważniej aspekty tej opowieści.

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.

Autor: Aleksandra Korol-Chudy
Projekt graficzny i skład: Aleksandra Korol-Chudy, Michał Bartłomowicz
Recenzja: dr Mirosław Węcki, dr hab. Filip Musiał

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji https://katowice.ipn.gov.pl/

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek